| Kristinake a întrebat:

Va rog mult am nevoie de ajutorul vostru nu cer sa-mi rezolvati tema dar sa-mi explicati.
Aflati masurile unghiurilor unui triunghi, daca masurele unghiurilor exterioare triunghiului sint direct proportionale cu numerele 3, 4, 5.
Si sa-mi explicati.
Funda!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu e chiar atat de greu.
Spui ca daca sunt direct proportionale cu 3, 4, 5=> a/3=b/4=c/5 =ca
unde a, b, c sunt masurile unghiurilor exterioare, si ca este egal cu raporturile.
deci => a=3k, b=4k, c=5k, iar a+b+c=180 de grade=>
12k=180 grade=> ca=15 grade.deci a=45 de grade, b=60 de grade, c=90. Si de aici le afli pe cele interioare prin diferentabig grin