| elenutza27 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Nu pricep cum se rezolva o problema la matematica.
In triunghiul ABC se duce inaltimea AM, M apartine lui BC. Stiind ca m(ungiului B ) = 60 si BM = BC/4.
Aflati masurile unghiurilor triunghiului ABC.
Please daca vreti sa imi si explicati.

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

@elenutza27: Notam lungimea lui BM cu x. Rezulta ca BC=4*BM=4x, iar MC=BC-BM=3x. In triunghiul dreptunghic ABM in M avem ca masura unghiului B este de 60 de grade. Rezulta ca masura unghiului BAM=180-masura unghiului B-masura unghiului M=180-60-90=30 de grade. In acelasi triunghi ABM scriem relatiile cos B=BM/AB=x/AB si cos B=cos 60=1/2 -->AB=2x iar din Teorema lui Pitagora AM^2=AB^2-BM^2=4x^2-x^2=3x^2. -->AM=x*radical din 3. In triunghiul AMC dreptunghic in M scriem teorema lui Pitagora pentru a-l afla pe AC: AC^2=MC^2+AM^2=9x^2+3x^2=12x^2-->AC=2*radical din 3*x. sin C=AM/AC=1/2 sin 30 de grade=1/2 --> C=30 de grade -->unghiul MAC are masura de 180-90-30=60 de grade. -->unghiul BAC=unghiul BAM+unghiul MAC=90 de grade.
Deci in triunghiul ABC unghiurile au masurile urmatoare:
A -->90 de grade
B -->60 de grade
C -->30 de grade

@ Endriia: Ai scris si tu o rezolvare pe sarite si in plus gresita. NU ai explicat de unde AB are aceeasi lungime cu AC. De fapt AB si AC nici macar nu sunt egale.

4 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Nota: AM^2 inseamna,, AM la puterea a doua''(adica lungimea acelei laturi la puterea a doua), la fel si pentru celelalte laturi ce intervin in teorema lui Pitagora

| elenutza27 explică:

@kzor am cerut sa mi se explice nu sa mi se rezolve problema. TPU este un site in care ceri ajutorul celorlalti la o prolblema.Din raspunsurile pe care le-am primit am invatat cum se rezolva
E treaba ta daca nu vrei sa ma intelegi

| Wicku a răspuns:

Nu se posteaza ajutor pentru teme si nu se dau raspunsuri pentru tine.
Raportata!

| Endriia a răspuns:

Nu este tare grea. Desenul nu il pot face.
Scrie asa: A+B+C=180 de grade, AM- inaltime.
AB congruent cu AC.Masura unghiului A este de 60 de grade deoarece unghiul b congruent cu unghiul c si 180 de grade -120 de garde este egal cu 60 de grade.