| Lavinia20 a întrebat:

Va rog mult spuneti-mi si mie ce deosebiri sunt intre basmul cult si basmul popular?crying dar aseamanari?crying
dau funda va implorrcrying

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| Aηηy a răspuns:

Pai in basmul cult exista cifra magica, apritia umorului si a formulelor specfice, oralitatea. Asemanari dintre basmul cult si cel popular: autor cunoscut, moduri de expunere predominante, expozitiune, intriga, desf actiunii, deznodamant, situatia finala.
Cam atatea imi amintesc din ce ne-a zis profa in clasa, sper sa te ajute cat de cat:*