| ykow25 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Prietena mea cea mai buna, careia am putut sa-i spun chiar totul fara sa ma feresc de ea si care imi "spunea totul" si ea m-a tradat. Ne-am cunoscut in clasa a V-a si am ramas prietene pana acum putin timp.
In aceasta vreme mi-a spus despre toti amicii(cei mai multi din cartier)cu care acum nu mai vorbea sau care nu o mai bagau in seama. Am petrecut mult timp singure(vara am iesit in fiecare dupa-amiaza), dar nici nu ne-am ferit si de alte colege (de ex. daca o alta fata ne suna sa iesim afara ii raspundeam si ne intalneam bucuroase si cu aceasta). Acum am fost plecata zece zile la mare si cand m-am intors era complet schimbata. Injura, unghii negre creion la ochi( nu ca nu mi-ar placea stilul rock...)si mi-a spus ca s-a si impacat cu un vechi amic (din cartier, care nu este roman, ci rom)si cu altii tot de pe acolo care fumau si scrijeleau peretii.Era atat de finuta inainte( si acum este, dar intr-un mod ciudat-cred ca atunci cand ma uit la ea mi-o amintesc pe prietena de altadata.)iar acum parca ma evita, nu imi mai spune de ce nu poate iesi in oras etc. Imi pare tare rau deoarece eu i-am spus totul, chiar totul despre mine, am fost alaturi de ea mereu (si ea la fel cand eram asazise prietene) si acum nu vreau sa fiu directa sa o intreb"Spune, nu-i asa ca nu ma mai consideri cea mai buna prietena?" si asa sunt eu o fire mai rusinoasa. Ma doare capul cand ma gandesc cata incredere am avut in ea si am crezut ca si ea are tot atata incredere in mine. Ajutor va rog din tot sufletul meu.Nu sunt aere de adolescent si cred ca am scris si destul de corect incat sa intelegeti.

2 răspunsuri:
| Haru04 a răspuns:

Pfff.Ce pot spune. Daca ea a vrut sa fie asa.atunci intelege`o. Pana la urma asta inseamna sa fii cel mai pun prieten al cuiva.Sa asculti ce are pe inima,sa intelegi daca i se intampla ceva,sa ai incredere,sa nu va barfiti pe la spate, sa fiti sincere, loialitate etc.Incearca sa vb cu ea.sa vezi ce s`a intamplat, poate a trecut printr`o perioada grea cat timp ai fost tu plecata.Deci te sfatuiesc sa vorbiti.

| ykow25 explică:

Am intrebat-o ce s-a intamplat cat am fost eu plecata si mi-a spus ca de obicei foarte amanuntit totul.A iesit de Sf. Alexandru in oras si i-a servit cu bomboane pe toti colegii (pentru ca si pe ea o cheama Alexandra) si cand mergea acasa s-a intilnit cu ...vechiul amic sa spun asa, care trecea pe langa ea daca nu-i spunea ca este ziua ei si vrea sa-l serevasca cu o bomboana. De atunci a inceput de fapt totul. Apoi cand eu m-am intors mi-a spus ca s-a reimprietenit cu amicii din cartier, iar eu m-am bucurat pentru ea.Insa, cu cat ieseam mai mult afara cu atat imi zicea mai multe despre ei si pleca din ce in ce mai devreme (ca sa nu se supere prietenii pe ea sau ultima data mi-a spus ca mama ei nu o mai lasa mai mult de ora 19:00 petru ca se insereaza-ceea ce nu era adevarat). Profita si de faptul ca eu am antrenament la karate si imi spunea "Daca nu mai iesi azi oricum eu am cu cine sa ies" sau daca eu trebuie sa plec mai devreme ca de obicei pleaca si ea si ma lasa sa mai astept inca o jumatate de ora sau chiar o ora intreaga. Am spus ca daca ea va continua sa plece asa de devreme sa sun si eu pe cineva cu care sa ies in continuare, insa chiar nu am cu cine(unele fete au antrenament la baschet, altele nu ies cu mine din cauza ca nu ma imbrac din mall si pe altele chiar nu le suport, iar daca ies cu baietii cum am facut odata nici nu ma baga in seama). Deci alta alternativa nu am decat sa merg acasa cu coada intre picioare si sa cred ca amica mea se distreaza de minune in cartier.In urmatoarea zi (adica ieri), m-a sunat sa-mi spuna ca sta pana la 18:30 si se duce dupa in cartier. Eu i-am spus ca nici nu mai ies daca sta atat de putin si ea m-a itrebat daca vreau si eu sa merg cu ea pentru ca mai cunosteam si eu o fata de acolo care imi fusese vecina. Eu am zis sa merg sa vad de ce se duce intr-una acolo si ce i se pare atat de distractiv. Cand am ajuns o droaie de baieti cu trabucu' in gura ce imparteau o sticla de coca-cola de la unul la altul(si asta mi se pare ciudat pentru ca acum isi cumpara cola si inainte imi spunea ca uraste aceasta bautura). Cateva fete ne-au salutat dupa care am mers cu ele in spatele unui alt bloc. Dupa cateva minute au venit si baietii scuipand intr-o veselie(au reusit sa facasi o baltoaca de saliva foooaaarte scarboasa). Fetele vorbeau cu baietii si ei la fel, insa prietena mea nu zicea mai nimic si nici eu.Am crezut la inceput ca nu vorbeste din cauza mea cu ei, dar dupa mi-am dat seama ca nici daca doreai sa spui ceva nu aveai despre ce sa vorbesti cu ei in afara de bere, tigari, injuraturi(cum ne-am intalnit m-au intrebat daca eu injur) si alte porcarii de genul asta.Se facuse ora 20:30 si eu care eram mult mai departe de casa a trebuit sa plec deoarece incepuse sa se insereze (nu se insera la 19:00 cum spusese prietena mea).Ce pot sa mai fac acum? De vorbit despre tema asta incearca sa evite si eu nu stiu ce sa ii mai zic dar incepe sa ma enerveze rau si nu vreau sa ma cert cu ea pentru ca pana la urma am avut si o groaza de momente placute impreuna.Inca o mai consider ca pe o sora, dar ca pe una vitrega acum.sad