| BubuRox a întrebat:

Spuneti-mi cateva enunturi in care verbele: a deveni, a ajunge, a iesi, a se face, a fi, a ramane, a parea si a insemna sa fie pe rand verbe copulative si verbe predicative!

Răspuns Câştigător
| MadalinaD a răspuns:

A fi
El este doctor. (copulativ) / El este in clasa. (predicativ)
a deveni
El devine doctor. (copulativ) / nu este niciodata verb predicativ
a ajunge
El ajunge doctor. (copulativ) / El ajunge acasa. (predicativ)
a iesi
El iese doctor. (copulativ) / El iese afara. (predicativ)
a ramane
El ramane doctor. (copulativ) / El ramane la magazin. (predicativ)
a parea
El pare doctor. (copulativ) / Mi se pare ciudat. (predicativ)
a se face
El se face doctor. (copulativ) / El face o casa. (predicativ)
a insemna
El a insemnat mult pentru mine. (copulativ) / El a insemnat exercitiul pe carte. (predicativ)

De ce ti'am dat propozitii asemanatoare? Pentru ca astfel iti va fi mult mai usor sa le inveti.
In general verbele : a fi, a deveni, a se face, a iesi, a ramane, a ajunge, a parea, a insemna sunt copulative cand te joci cu intrebarile "ce? cum?"...
Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca vrei mai mult lasa-mi id-ul tau. Abia astept sa te ajut.

| BubuRox explică (pentru MadalinaD):

ID meu : rossi_rollo
Multumesc Pentru raspuns :*

| Hadnagy_Robi_1998 a răspuns (pentru MadalinaD):

A deveni este verb predicativ in propozitia: "Totul devine si se transforma".