| alexandradlr a întrebat:

Vad ca în ziua de azi este apreciata "smecheria" și bunătatea nu. De multe ori am fost prea buna si degeaba. Oare ar trebui sa devin foarte tupeistă?

12 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

"Oare ar trebui sa devin foarte tupeistă?"

Nu. Dacă devii tupeistă înseamnă că nu ai fost niciodată cu adevărat bună. În situații ideale toți suntem buni într-o măsură sau alta. Cel bun cu adevărat este bun no matter what.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum vezi asta? Cum măsori aprecierea?
De multe ori am fost prea buna si degeaba. Adică? Când spui degeaba, înseamnă că ai practicat bunătatea nu din fire, ci din interes. Dar tupeismul ce legătură are cu restul? Cum ai deveni, prin ce mijloace, în ce context? Înoți în abstracții.

| AlaSwek a răspuns:

Nu știu ce sa zic, dar și eu sunt o persoana cu suflet bun, și am unele momente în care refuz sa apelez la,, tupeu" lăsând de la mine unele lucruri.
După mine, nu și are rostul sa devii o persoana,, cu tupeu"; nu își are rostullaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfat: rămâi bună dar fii mai atentă cu cine.winking

| DepikaPadukone a răspuns:

Pai tu acum ai afla asta? Pfff nu ai habar încă câte și câte se învârte pe lumea asta falsă și mincinosă și plină de drogați boschetari cu*ve și tărfe...

| Annabelle2002 a răspuns:

E in zadar. Noi fetele tot inferioare o sa fim considerate de "smecherii" astia. Cel mai bine e sa stai in banca ta, cred.

| DepikaPadukone a răspuns (pentru Annabelle2002):

Săracele de voi : ( Of ce rea este lumea cu...

| IonutP22 a răspuns:

Poti sa fi mai "indrazneata" dar nu tupeista.

| ZappyTv69 a răspuns:

Nu. Daca vrei sa fii foarte tupeista înseamnă că nu ai fost niciodată bună. Nu asta este modul de rezolvare al problemelor. Poți încerca să gândești niste replici bune, nu jignitoare, și să nu te iei in conflicte happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui doar sa nu le permiti oamenilor sa te ia de proasta si sa nu ai incredere in nimeni.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din întrebarea asta si altele pe care le pui arata ca nu ai avut un tată grijuliu în viața ta

| colonelumorteni a răspuns:

Tupeul este o slabiciune.Sunt diferiti oameni care se,, agata'' de anumite chestii avand tupeu asta inseamna ca nu au puterea sa faca acele lucruri asa cum trebuie cu calm si intelegere, tovarasie, socializare, cooperare sunt batausi ca niste copiii, par rasfatati nu au puterea sa treaca peste se ataca repede si prind tupeu, injura si sar la gatul celor din jur ca asa considera ei ca se procedeaza.De exemplu tu ai tupeu sa te iei de cineva ca nu iti convine ceva nu ai puterea necesara sa interactionezi cum trebuie cu acea persoana si vine unul stabil emotional cu putere de comunicare vazut ca un filozof sau maestru al comunicarii care e intelept, da sfaturi esentiale nu bea pe live nu face scandal nu se ia in gura cu toti cu tupeu.Intelepciunea nu este tupeu este arta si trasatura de caracter care iese in evidenta si care te modeleaza ca si persoana calitativa pentru cei din jur, nici inteligenta sau cultura generala nu este tupeu sau limbaj de mahala.Alti oameni se vor agata de cei care stiu sa fie comunicativi, buni, care ai ajuta si ai indruma, au sfaturi bune nu sunt egoisti nu sunt tupeisti ai considera lideri si vor evita rautaciosii si tupeistii care le sar in cap si ai injura ca la balamuc. Tupeistii desi se vor superiori sunt vazuti ca niste inferiori de unii lideri apreciati de catre oamenii cu coloana vertebrala pentru ca nu au stabilitate emotionala, sunt frustrati afectati de restul au o slabiciune emotionala si de comportament care implica multe lipsuri in viata lor, ca nu au bani ca se plang pur si simplu si ca sunt ca niste haite de caini care ataca pe altii si apeleaza la tupeu da cum am spus tupeul nu ai ajuta pe termen lung, maniera unui om cu caracter adevarat lider respectat pentru ceea ce e de catre altii le da peste nas acelor indivizi cu tupeu chiar si prin simplu fapt ca ai ignora ai vad ca pe niste oameni de nimic, mitocani, needucati, necizelati.Sunt un fel de neghina a societati interlopi, smecheri, talhari, certati cu legea, violenti in limbaj, oamenis labi care depind de altii si de asta se manifesta prin tupeu ca nu se bazeaza pe alte calitati, de exemplu de a cucerii oamenii fara sa le vorbeasca.Ei cred ca isi castiga respectul cu pumnul sau tonu ridicat dar de fapt aceea este o indignare pentru cei din jurul lor care nu dureaza mult si cand isi vor da seama ca ei sunt nimic pentru altii nici macar puterea de a depasii momentul nu o au.Si atunci daca ar vedea un rege pe un scaun care primeste laude meritate pentru eforturile sale in relatia cu oamenii, ca a facut ceva pentru ei, primeste aplauze din partea celor din jur, cum s-ar simtii acel tupeist cand e aratat cu degetul de cineva care spune:,, acela este un tupeist odata sarea la gatul meu aveti grija ca e om rau are tupeu iti ia banii din mana.Degeaba te mai ridici in picioare cand din spate si din fata unde te uiti auzi doar;,, esti rau esti tupeist nu meriti atentie'', te imping in fata, in spate lovesti cativa si restul rad de tine ca te ataci, apoi esti lasat singur cu inca vreo cateva dovezi ca esti violent ai lovit mana dreapta a regelui...deci nu te ajuta sa fi tupeist si rau.Biblia spune ca diavolul nu are putere desii in aparitii e horror are tupeu e slab dar binele adica Dumnezeu care nu e tupeist sau egoist intotdeauna castiga