| Park1Suin a întrebat:

Daca vreau s-a devin medic de familie, cat timp va trebui s-a invat pana a ajunge la meserie?
Aceasta meserie e apreciata si peste hotare?
Cat primesc salariul?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

12 clase+ 6 ani de facultate+3 ani specializarea medicina de familie
Daca vrei alta specializare vezi in lista cat este durata ei( dupa absolvirea facultatii):http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/Pages/SpecialitatiMedicale.aspx

In Romania, medicul de familie castiga in functie de cati pacienti are inscrisi in lista --- cu cat are mai multi cu atat castiga mai mult iar media este undeva in jur de 450-500 dolari/luna sau 5400-6000 dolari/an.
In alte tari, ca de exemplu in SUA, un medic de familie castiga in jur de 150 000 -160 000 dolari /an.In Franta castiga intre 3000-10 000 euro/luna.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci 6 ani de facultate si vreo 3 de rezidentiat.

in Ro medicii de familie sunt platiti in functie de cati pacienti au.

| Aphrodytha a răspuns:

Daca vrei sa ajungi medic intai trebuie sa inveti sa scrii corect romaneste ....sau ah. la noi in tara toti analfabetii au 12 clase si facultate...go for it.

| Xoniaa a răspuns:

Buna, daca esti un doctor bun esti apreciat si exact nu stiu cat primesti dar primesti bine, studiile is un liceu cu un profil potrivit(Biochimie) si o facultate, mult noroc! :*

| Specialistul95 a răspuns:

Ai devenit medic?