| gracekelly a întrebat:

Vara asta am de gand sa citesc, asa ca va rog frumos sa imi spuneti ceva carti faine si cam despre ce e vorba in ele.

6 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dolmen de Nicole Jamet şi Marie-Anne Le Pezennec. O tânără poliţistă revine acasă, pe o insulă din largul coastelor Bretaniei pentru a se căsători cu iubitul ei din copilărie. Încep să se petreacă tot felul de crime bizare, apar semne rău-prevestitoare, legendele bretone par să fi prins viaţă, vechi păcate ies la iveală, sunt descoperite camere secrete şi adevăruri incomode, o nouă iubire se înfiripă, se citeşte cu sufletul la gură. Sau Barbaţi care urăsc femeile de Stieg Larsson, prima parte din trilogia Millennium, o carte numai bună de citit noaptea cand eşti singur(ă) acasă-crime terifiante, criminali in serie, tortură, dispariţii misterioase... Ori Anne Brashares-seria Pantalonilor călători-patru foarte bune prietene nevoite să se despartă găsesc un mod inedit de a păstra vie legătura dintre ele, prin intermediul unei perechi de blugi care, în mod miraculos şi în ciuda dimensiunilor diferite, li se potriveşte tuturor.Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 5- trei prietene, petreceri in pijamale, visuri adolescentine, admiratori secreţi, tot felul de probleme, câteva examene. Poate ar fi fost mai uşor dacă specificai ce gen de cărţi preferi, nu pot să m-apuc să fac rezumat pentru toate cărţile interesante pe care le-am citit...

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mai am nişte propuneri-J D Salinger-De veghe în lanul de secară-un roman minunat pe care toţi adolescenţii ar trebui să-l citescă, Holden Caulfield e adolescentul rebel, dezamăgit şi neînţeles de lumea din jurul său, cu care toţi ne-am identificat la un moment dat. William Golding-Împăratul muştelor, e vorba despre un grup de copii, aflaţi pe o insulă îndepărtată, nelocuită,(ni se sugerează că au fost trimişi acolo din cauza unui cataclism atomic), care încearcă să recreeze regulile societaţii în care au trăit înainte să devină izolaţi, însă par să involueze treptat; civilizaţia şi educaţia vor ceda în faţa instinctelor, a simţurilor primare şi a forţei brute.Organizaţi asemenea unui trib primitiv, copiii urmăresc să ucidă "fiara" care trăieşte în inima junglei, fără să-şi dea seama că de fapt singura fiară de pe insulă este aceea care sălăşluieşte în ei înşişi.Am citit-o cu sufletul la gură, m-a impresionat şi m-a şocat, insula lui Golding (premiul Nobel pentru literatură în 1963) era atât de departe de lumea idilică şi luminoasă a lui Jules Verne în "Doi ani de vacanţă"! Glendon Swarthout-Binecuvântaţi animalele şi copiii, un roman dulce-amărui despre ieşirea din copilărie, povestea amuzantă dar şi emoţionantă a 6 băieţi aflaţi într-o tabără din Arizona ce pare un loc de vis pentru fiecare băiat american - acolo te învaţă să călăreşti şi să tragi cu arma, ca eroii romanelor cu indieni şi cowboys. Ei însă,"ciudaţii" taberei, nişte inadaptaţi cu probleme emoţionale, vor avea parte de aventura vieţii lor, o ciocnire violentă cu realitatea.Umberto Eco-Numele trandafirului, roman captivant, profund însă fără a fi plicticos, lecţie de istorie dar şi roman poliţist, plin de semnificaţii şi mistere, despre nişte crime ciudate petrecute într-o abaţie renumită pentru bogăţiile ei dar şi pentru biblioteca valoroasă, un adevărat labirint de cărţi care mi-a stârnit teribil imaginaţia...

| Atelocin a răspuns:

Niste raspunsuri-Mihaela Radulescu
E genul de carte care nu e bine sa o citesti deodata. Contine 27 de povestiri. interesante pot sa spun unele dintre ele. Nu m-au interesat povestirile despre ea si lumea presei sau viata Mihaelei Radulescu, dar m-au incantat povestile de dragoste ale caror personaje chiar daca nu ai stii sexul povestitorului, iti dai seama ca numai o femeie vede viata asa, are sentimentele atat de profunde si, sa nu ne ascundem dupa deget, face o clara lamurire despre sex si dragoste. Cred ca multe din cele care citesc cartea se regasesc cel putin intr-o poveste de a ei sau cel putin isi imagineaza ca asa ar fi daca s-ar intampla. Cartea nu este potrivita pentru cei care nu o plac pe Mihaela Radulescu pentru ca nu ar mai fi atenti la continut, si nici pentru cei care o idolatrizeaza deopotriva
Si ar mai fii si Singur pe lume-Hector Malot
http://www.oricereferat.com/......zumat.html
:)

| kittycat_9803 a răspuns:

La ce a scris littlesunshine01, as mai adauga NEAPARAT seria `Vampirii Sudului` de Charlaine Harris [editura Leda] care cuprinde 10 volume pana acum big grin e si serial facut pe baza cartilor de HBO : True Blood [are 2 sezoane intregi si din al 3lea apare cate un episod in fiecare duminica], seria `Casa Noptii` (editura Litera, momentan cuprinde 3 carti `Semnul`, `Tradarea` si `Aleasa`), Gazda (de Stephenie Meyer), cartile lui Anne Rice [`Cronicile Vrajitoarelor` si `Cronicile Vampirilor`].

| littlesunshine01 a răspuns:

Twilight Saga- Bella Swan a fost intotdeauna o persoana diferita, care a preferat sa ramana in afara grupurilor fetelor populare din liceul sau din Phoenix. Nici atunci cand mama ei se recasatoreste si o trimite pe Bella sa locuiasca cu tatal sau intr-un orasel ploios numit Forks, din statul Washington, ea nu se asteapta sa se produca vreo schimbare majora in viata ei.
Asta pana cand il intalneste pe misteriosul si ciudat de frumosul Edward Cullen un baiat cum nu a mai intalnit vreodata. Inteligent si spiritual, el pare ca vede pana in sufletul ei. Curand, Bella si Edward se vad prinsi intr-o poveste de dragoste pasionala. Edward poate alerga mai repede decat o puma, poate opri o masina in mers doar cu propriile maini si nu a mai imbatranit din 1918. Ca orice vampir, este nemuritor. Dar nu are colti si nu bea sange uman; Edward si familia sa sunt unici printre vampiri in ceea ce priveste acest stil de viata. Pentru Edward, Bella este ceea ce a asteptat timp de 90 de ani – sufletul lui pereche. Dar ce se va intampla cu Edward si Bella atunci cand James, Laurent si Victoria, vampirii dusmani de moarte ai familiei Cullen, vin in oras sa ii caute?

New Moon, Eclipse, Breaking Dawn sun continuarile acestei carti.

Academia vampirilor - (are mai multe volume: 1. academia vampirilor 2. initierea 3. atingerea umbrei 4. juramant de sange)

Academia Sf. Vladimir nu este o scoala ca oricare alta, ci un loc secret, ascuns in strafundurile padurilor din Montana, in care moroii (vampiri vii si muritori) sunt educati in tainele magiei, iar tinerii dhampiri (jumatate oameni, jumatate vampiri) sunt antrenati sa-i apere de atacurile sangeroase ale strigoilor (morti vii), cei mai inspaimantatori si mai periculosi vampiri.

Rose Hathaway, o fata dhampir, se pregateste sa devina garda de corp pentru prietena ei cea mai buna, printesa moroi Lissa Dragomir. Antrenamentul pentru lupta cu strigoii este unul dur si epuizant, iar, pe langa intrigile si comploturile din Academie, situatia ei se complica din cauza unei idile tainuite si interzise. Avand o legatura psihica iesita din comun, cum nu s-a mai intalnit de secole, cele doua eroine incearca sa faca fata amenintarilor...

Jurnalele vampirilor- (1. trezirea 2. lupta 3. furia 4. reuniunea)
Povestea seriei Jurnalele Vampirilor de L. J. Smith începe în Italia renascentistă, când fraţii Damon şi Stefan Salvatore se îndrăgostesc de o frumoasă vampiriţă numită Katherine. Iubindu-i pe amândoi, Katherine alege să se sinucidă, iar cei doi rămân neconsolaţi şi duşmani pe veci, căci şi ei au devenit nemuritori.
Câteva secole mai târziu, povestea se repetă. Cei doi fraţi ajung în micul orăşel Fell’s Church, Virginia, unde se îndrăgostesc de Elena Gilbert, cea mai frumoasă şi populară fată din liceu care seamănă izbitor cu Katherine…

Un triunghi amoros mortal ─ povestea fraţilor vampiri şi a frumoasei fete împărţită între dragostea lor.

sper sa iti placa si sa ma anunti te rog pe care ai de gand sa o citesti(daca o sa citesti vreuna laughing)

| littlesunshine01 a răspuns:

Kittycat am vrut sa scriu si vampirii sudului pentru ca le-am citit deja pe primele 8 dar nu am mai avut timpbig grin