| flavius01 a întrebat:

Vi se pare o idee buna pentru o carte sau un film? Va rog, am nevoie de parerea voastra sincera. Multumesc anticipat!
Actiunea se desfasoara in viitor, undeva in anul 2080-2100, in Romania. Cartea urmareste povestea unei tinere, Ines, care provine dintr-un mediu sarac, ea fiind orfana. Lucra ca si ingrijitoare, dar ocazia vietii ei s-a ivit o data cu o organizatie noua pe piata care avea ca scop recrutarea femeilor tinere pentru a fi mame surogat(purtatoare). Organizatia era construita in mijlocul padurii si avea dimensiunea unui sat, oferind cazare celor care se implicau in proiect. Ines se inscrie si ea, iar dupa ce trece probele fizice si medicale necesare, este recrutata de catre compania respectiva. Povestea urmareste drama fetei care descopera viata teribila din acel loc, fiind tratate exact ca niste vite. Le era implantat un cip cu un numar si dormeau in niste capsule facute exact pe dimensiunea lor.

Dupa cateva luni, o familie a venit la acea organizatie si a ales-o pe Ines pentru a purta copilul lor. In urma unui proces, Ines a ramas insarcinata cu copilul lor (celulele reproducatoare proveneau de la parinti, ea doar purta in uter copilul). Familia a decis sa o ia pe Ines la ei acasa, loc unde il cunoaste pe Cezar, fiul adoptiv al familiei de care se indragosteste nebuneste. Cei doi isi traiesc relatia pe furis, traind o pasiune iesita din comun pentru acele timpuri reci in care comunicarea intre oameni a devenit "facultativa".

Cateva luni mai tarziu insa, sotia cuplului ii descopera pe cei doi impreuna si in urma unui scandal, pe el il da afara din casa, iar pe ea o duce inapoi la organizatia respectiva si, cum era insarcinata in 8 luni, a platit pentru a-i provoca nasterea, urmand ca mai apoi sa-i ia copilul si sa dispara fara urma.

Ines isi da seama ca i-a fost luat copilul pe care il iubea ca si cum ar fi fost al ei si in dorinta ei nestavilita de a-l recupera, se taie singura pentru a-si scoate cipul si provoaca un incendiu pentru a putea scapa.

Este cautata indelung de politie, dar nimeni nu a reusit sa dea de ea. A ea reusit in schimb sa dea de Cezar, dar acesta i-a intors spatele, urand-o pentru ca din vina ei a ramas pe drumuri. Realizand ca inca il iubeste cu toata puterea pe Cezar si ca doar prin el ar putea afla unde se afla de fapt familia lui, a decis sa ramana in oras si sa il supravegheze de aproape.

Astfel s-a imprietenit cu Monica, o fata de conditie saraca care a ajutat-o si i-a dat adapost. Dupa catva timp, prin Cezar a aflat unde se afla familia respectiva si cele doua au plecat in alt oras, acolo unde se aflau ei. Monica a inceput sa lucreze in firma familiei lor ca si secretara, iar mai tarziu a aparut si Cezar (familia l-a iertat) pe care l-a sedus pentru a ramane cu el si cu averea lui.

Ines afla de tradarea Monicai si apare in casa respectiva pentru a-si lua copilul si fuge cu el, dar este prinsa de politie si ajunge in inchisoare pret de 10 ani.

Dupa ce iese din inchisoare, Ines se multumeste sa-si vada baiatul de aproape, fara sa-i spuna cine este, urmarindu-l zi de zi prin parcuri si pe la scoala. In cele din urma, este contactata din nou de seful organizatiei respective care ii propune o afacere pe care ea o accepta, aceea de a purta copilul Monicai si al lui Cezar (Monica a solicitat expres sa dea de Ines pentru a fi mama purtatoare), dat fiind faptul ca Monica era sterila. Finalul este acesta, Monica si Cezar termina impreuna cu copilul pe care il va naste Ines, aceasta murind la nastere.

2 răspunsuri:
| AnyAnA99 a răspuns:

Da, e super! big grin poti face o carte sau un film...Bravo!winking

| MadalinaaIoana a răspuns:

Da e frumoasa, dar nu imi place sfarsitul ( nu imi plac sfarsiturile triste, adica ca a murit Ines )