| flavius01 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta idee? Credeti ca e suficient de buna pentru a scrie un roman?

Aceasta s-ar numi "Intre doua lumi" si spune povestea lui Hector, un tanar de doar 18 ani. Acesta sufera o drama psihologica greu de suportat, simtindu-se captiv in propriul corp. Inca de cand era mic, mereu a preferat sa stea cu fetele, mereu s-a simtit identificat cu o femeie si cu toate ca a incercat sa fie ca ceilalti baieti de varsta lui, niciodata nu a reusit. El traieste o suferinta extrema, sexualitatea sa si chiar propriul lui corp fiind un mister chiar si pentru el. In ziua majoratului sau, acesta se destainuie familiei sale si spune tot ceea ce simte si doreste de la viata. Familia sa, mult prea conservatoare, il respinge inca de la inceput, ba chiar il duc la psiholog. Singura persoana care il sprijina este sora lui mai mare, Corina. Impreuna, ei merg la o clinica si acolo o cunosc pe Sarah, un medic specialist in transsexualitate. Aceasta vede in Hector o ocazie buna de a-si aplica anumite experimente neaprobate inca, iar el accepta in schimbul unei sume mai mici de bani.

Totodata, Hector ajunge sa intre intr-o organizatie ce se ocupa cu traficul de stupefiante, pe care le livra la anumite adrese pentru a castiga banii de care avea nevoie pentru a-si plati tratamente hormonale. Lunile trec si schimbarile fizice incep sa fie evidente. Familia lui il da afara din casa si acesta merge sa locuiasca cu sora lui. In aceeasi perioada il cunoaste si pe Sebastian, un tanar cu care incepe o relatie. Acesta nu stia adevarul, dat fiind faptul ca aspectul lui Hector era deja destul de feminin. Dupa cateva luni insa, politia reuseste sa dezmembreze organizatia respectiva si Hector este arestat si condamnat la 2 ani de inchisoare (a colaborat cu politia si a spus mai multe informatii compromitatoare). El este inchis intr-o inchisoare pentru barbati si asa afla Sebastian adevarul, cei doi despartindu-se.

2 ani mai tarziu, Hector isi reia tratamentele hormonale pe care Sarah a decis sa i le aplice gratis. Dupa aproximativ un an, il opereaza si ii schimba definitiv sexul, Hector devenind Miranda in fata societatii. Simtindu-se intr-un final eliberat de vechiul corp, Miranda incepe sa aiba relatii sexuale cu mai multi barbati, profitand la maxim de corpul sau. Il reintalneste si pe Sebastian si cei doi incep pana la urma din nou o relatie si chiar ajung sa se casatoareasca. Cu toate acestea, Miranda incepe sa intre intr-o depresie profunda si totul se complica in momentul in care afla ca Miranda va fi tata. Sarah, prin materialul genetic obtinut inainte de operatie, reuseste prin inseminare sa conceapa un copil al lui Hector si al unei mame purtatoare. Situatia psihica a Mirandei se agraveaza in special dupa nasterea copilului ei. Incepe sa sufere de tulburari de personalitate puternice.

Experimentele Sarei ating punctul culminant in momentul in care doreste ca Miranda sa devina mama, dar Sebastian anunta politia si Sarah este arestata. Toate tratamentele si experimentele ei ies la lumina publica si Miranda atrage atentia tuturor, fiind un fel de "cobai". In cele din urma, ea este diagnosticata cu bipolaritate si inchisa intr-o clinia psihiatrica unde se si sinucide.

Ce parere aveti?

1 răspuns:
| Northern a răspuns:

Imi place mult titlul pe care ai ales sa-l pui acestei povestiri, se potriveste.E o idee buna, ar fi o carte de care nu m-as plictisi categoric.Iti multumim ca ne-ai oferit in aceasta seara ceva frumos de citit si interesant in acelasi timp.Imi pare rau pentru Hector (Miranda) nu trebuia sa se sinucida.