| Tiberiuss a întrebat:

Voi ce parere aveti despre adolescentii de varsta 13-16 ani care fumeaza doar sa fie cool? Asta in principiu te arzi cu fier incins pe corp sa-ti lase un semn toata viata doar sa te creada restul un curajos si sa arati superioritate. Cam asa este. Sunt in clasa a 8a si vad cum aproape toate fetele de la mine fumeaza (inca din clasa a 7a) si i-a cam contaminat si pe baieti cu,, trendul" asta. Eu nu am nicio problema cu ei, pot si sa-si bage cutitul in gat (Doamne ajuta), dar cand vezi cum insista sa faci si tu asta ca altfel te exclud definitiv si te eticheteaza (culmea) te scarbeste in ultimul hal. Mi-am piredut multi prieteni din cauza asta si as vrea sa va intreb: De ce toti au inceput cu apucaturile astea si cum ii credeti?

Răspuns Câştigător
| Blamely a răspuns:

Asta denotă lipsă de caracter şi personalitate.
Cei ce fumează doar să se integreze într-un grup, doar să fie acceptaţi de anturaj n-au coloană vertebrală.
Eu am 17 ani şi nu am fumat niciodată şi nici nu cred că o să o fac. Cu toate acestea, aproape toţi prietenii mei fumează. Unii fiindcă au devenit dependenţi, alţii cum am menţionat mai sus, doar să îşi acopere golul lăsat de lipsa personalităţii.
" De ce toti au inceput cu apucaturile astea si cum ii credeti?"
Cum spuneam, anturajul îi corupe şi ei fiind similari cu nişte oi dintr-o turmă se lasă influenţaţi.
Despre "cum îi cred" faptul că fumează nu mă fac să îmi schimb părerea despre ei sau o influenţează negativ. Eu oricum n-am o părere prea bună despre nimeni în general.

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

E vorba de ceea ce eu numesc ''marea durere de spate'', lipsa coloanei vertebrale. Am trecut cu totii prin procesul asta, sa vezi la inceputul anilor 2000 cat de ''cool'' era sa faci lucrurile astea. incerc sa-i inteleg pe copii doar ca ei trebuie sa inteleaga ca exista o varsta pentru toate. tu probabil ai inteles. suma viciilor ramane constanta la fiecare dintre noi, totusi, e bine sa ne axam la 14-15 ani pe formarea noastra ca oameni, ca indivizi. Ma propun pe mine ca model in cazul de fata: In generala m-am rezumat la a citi 4-5 carti pe saptamana si la a invata. asta m-a ajutat sa intru la liceu cu o suma de cunostinte aplicabile, pe care altii nu le-au avut. Asta m-a ajutat de asemenea sa am o groaza de timp liber pentru a deveni popular. Cred ca ciclul gimnazial e piatra de hotar, e acel bagaj cu foarte multe informatii pe care apoi doar il cizelezi. Asa ca nu-ti fa probleme si tine-te de treaba acum, pentru ca, in definitiv, viata de liceu si cea de facultate sunt cele care merita savurate din plin. Intelege-ti insa colegii: nevoia de integrare exista la fiecare dintre noi. Unii pur si simplu sunt mai slabi. n-am nimic cu fumatul, si eu fumez, cu toate ca m-am apucat dupa 20 de ani. cred insa ca e bine sa nu ne fortam corpurile de la varste atat de fragede; ar trebui sa le lasam sa se maturizeze si ele, odata cu noi, pentru a nu le distruge prea tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu fii ca eitongueConstientizeaza ca asa zisii tai colegi, la varsta asta, sunt foarte teribilisti...Si ard banii de pomana.Nu e sanatos si deloc cool sa fumezi, bei, te droghezi, pierzi noptile pe la party-uri.Si mai cu seama,nu pe banii tai,ci pe banii parintilor. Am intrat in clasa a doispea si nu fumez,nu beau(nici macar cafea), nu merg la petreceri, nu umblu vopsita, machiata strident, imbracata ca un papagal...Fiecare alege calea pe care se duce, insa asta nu are cum sa te afecteze, din contra: mai bine lasa-i sa plece de langa tine, sa te ignore, caci nu ai nevoie(din punctul meu de vedere)de un astfel de anturaj.Merita sa ramai naturala.Cunosc femei ajunse la 40 de ani care nu fumeaza,nu beau,si sunt atat de simple din punctul de vedere al aspectului fizic, incat majoritatea adolescentelor din ziua de azi, imbracate bine si cu tigara in mana pe la coltul scolii, ajung sa le eclipseze si te face sa te intrebi: cine e copilul si cine e adultul? E groaznic, sincer. O sa ajungi la liceu.Acolo e si mai groaznicrolling on the floor la mine din 600 de elevi, 400 sunt fumatorilaughingsau viitori fumatori.

| Andreea555012 a răspuns:

O sa-si distrugă viața!

| 4Yourself a răspuns:

Problema este ca ei incep asta ca fiind o joaca, dar dupa devine dependenta. Din cauza asta, nu se mai pot lasa. Stiu exact cum e, intr-un fel am aceeasi problema, doar ca baietii nu s-au lasat pacaliti. Daca asta este placerea lor, asa sa ramana. nu trebuie sa oblige pe nimeni sa faca ceea ce ei nu vor. Asta depinde si de personalitatea fiecaruia( cat de puternic este), dar tu fa ceea ce este corect si benefic tie.