| Milayaa a întrebat:

Voi nu credeti ca generatia noastra a luat-o prea inainte..adica suntem mult prea maturi si stim prea multe?
ce credeti? e o intrebare asa din interes.
un raspuns original

Răspuns Câştigător
| Cristi112 a răspuns:

DA si eeu sunt de parerea asta. un fapt ce ma enerveaza este ca toti adolescentii din ziua de astazi toti nu mai pot de suferinta din dragoste.ei (noi) ar trebui sa ne dedicam mai mult timp invatatului sau sa practicam un sport ceva cu care sa ne mandrim ..si da cand vine vorba despre o intrebare mai picanta toti se cred maturi si destepti dar de fapt ei nu sunt decat niste imaturi care incearca sa isi faca imagine non-reala si sa se creadea ``mari``

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, facand parte din generatia '91 copii dupa 95 96 deja au luat-o pe aratura, sa nu mai pomenesc de cei dup 2000 asta e, se numeste 'evolutie' trebuie sa evoluam, insa nu stiu unde o sa se ajunga, mai cu seama in Romania, am o parere destul de proasta despre tara 'mea' preturi de europeni, dar salari? salari fix pix.
aceleas salari au parintii mei de 5 ani de zile, nici un leu 2 in plus.
In schimb scumpirile se tin lant, de cand cu aceasta ' criza ' numai isi permite omu sa plece in 'concediu' parintii mei nu stiu ce e aia concediul, facem datorii de la o luna la alta,sa putem duce luna happy
Mi se pare o idiotenie, in propria ta tara sa fi rob,sa muncesti ca un sclav,si sa primesti bani putini.
Asta e Romania dragi copii,mai bine ramaneti copii o viata intreaga.
Insa eu nu accept sa fiu un parazit, nu accept sa fiu un trantor care sta si asteapta totu la botu calului.
Eu unul ma voi impune, voi trudi si voi munci, nu imi pasa, vreau doar sa am banul meu muncit, sa am o viata, in curand o familie is multe altele.
Nu ca generatia 'faisbuc' care cand aude ca muncesti pe 7 milioane jumate rade.
Am lucrat ca agent de paza pe 5milioane jumate si 20 de bonuri ( se ajungea pe la 7 milioane jumate)
faceam ture ca tampitu de 24/48 aveam 10 ture pe luna oficial
neoficial mai bagam intre turele de 48 cand eram "liber" incai o tura de 12 ore GRATIS. puteai sa zici ceva?
Nu, nu puteai se uita la tine si spunea clar.
"Nu iti convine?, asteapta altu la usa"
oameni trecuti de 20 si ceva de ani care lucreaza, vor fi de acord cu mine(in mica mare masura depinde de locul de munca).

| B3happy a răspuns:

Sincer, nu cred ca suntem maturi. Cred ca asa ne consideram noi: maturi, noi nu gresim niciodata, noi stim tot ce se poate sti... Eu am o sora mai mica, se enerveaza foarte repede si spune cuvinte pe care, si ea a ajuns la concluzia ca, deja le regreta. Cand are o cearta cu mama, se enerveaza, iar dupa ce mama paraseste camera, sora mea o face in multe feluri. Deci, vezi tu, copiii, indiferent de varsta, cred ca ei sunt in stare de orice si ca n-au nevoie de ajutorul unui adult. Si nu numai copiii, ci si adolescentii.

| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde de ce genaratie vorbim. Daca e vorba de cei nascuti dupa 1995, doar au impresia ca sunt maturi si le stiu pe toate. Unii, nu toti.Sa nu mai zic ca unii stiu doar sa stea pe facebuck si sa cerseasca like-uri si multe alte chesti nesemnificative care nu fac decat sa-i prosteasca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Accesul la prea multa informatie ii face sa se creada atotstiutori. eu cand avea 12 ani stiam asa in mare ce e ala sexul si cu ce se mananca. acum la 12 ani toti vor sa faca sex. De ce? pentru ca au acces la prea multa informatie care nu e deloc benefica pentru dezvoltarea lor.

| Hevnoraak a răspuns:

Generația de după 93-94 se crede matură, dar nu e cazul.Sunt doar copii fără viitor, cărora tv-ul și pc-ul le controleză viața.

| SootheMySoul a răspuns:

Sunt de acord, dar din pacate nu prea avem ce sa facem...

| TPU3455353576 a răspuns:

Generatia vrea sa stie lucruri noi fiecare om vrea sa fie mai matur si respectat

| Lydiaaa a răspuns:

Cu siguranta ca generatia a luat-o prea inainte.Si mie mi se pare ca stiu prea multe pentru varsta mea dar asta e. Cu timpul vor fi noi generatii care vor fi si mai si.Generatiile trecute nu erau ca noi fiindca nu aveau net la dispozitie unde sa gaseasca toate informatiile astea.Plus de injuraturi numai spun ca in ziua de azi cu totii injuram peste masura iar inainte nu era acceptat acest lucru...Asta e..Lumea se schimba, urmeaza noi generatii...

| theUnbounded a răspuns:

Ba da au observat multi asta...Chiar si oamenii de stiinta ca copii din generatia asta sunt mai destepti, Deja copii la 5 ani se joaca pe calculator, la 10 ani fac forumuri etc,, Suntem mai destepti decat oamenii mari cand e vorba de calculator, Funda? big grin