| radu_dinu a întrebat:

Vorbesc prea repede uneori. Cum sa fiu mai calma...asa mi-e firea de moldoveanca ce sa fac. Stiti ceva trucuri care sa ma ajute sa nu mai iau viteza la vorbit?

Răspuns Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Ce sa fac"? Pai ce e asta? Din start dai vina pe ceva. Esti moldoveanca si ce? Nu esti si tu om ca toti ceilalti? Nu da vina pe stereotipuri, nu te mai scuza.

Deci ca o prima metoda, scapa de aceste scuze. Atunci cand incepi sa vorbesti, trage aer adanc in piept. Este suficient sa faci asta si o sa iti amintesti restul.
Tragi aer in piept si constientizezi ca urmeasa sa vorbesti. Zice cealalata persoana ceva. Bun. Urmeaza sa zici tu. Trage iar aer in piept. Respiratia ajuta enorm de mult. Asta daca nu vrei sa scapi de problema neaparat si nu vrei sa mergi la psiholog.

Sunt sigur ca o sa reusesti. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Raducule, mușca-ți limba când începi sa vorbești repede sau pune pe celălalt să-ți dea una sa vezi cum te potolești după o vreme laughing

| Dana2103 a răspuns:

Logoterapie.

| Sofer a răspuns:

Vorbește mai încet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, uită-te la clipuri cu ardeleni. laughing

| darrio2007 a răspuns:

Pui frână.