| Animeegirl a întrebat:

Voua cum vi se pare facebookul? Toti prietenii mei au, numai eu nu, si asta din cauza ca nu consider ca am nevoie...dar uneori ma gandesc ca sunt considerata ciudata ca nu am, si mi se zice,, pe pariu ca pana la anul iti faci". Mi se pare ca e o presiune sociala. chiar daca fiecare face cum vrea.Acum nu ma victimizez, ca, vai de mine, ce dilema, sa-mi fac sau nu facebook.Dar totusi... parerea voastra despre anturaj si facebook?

9 răspunsuri:
| goshty a răspuns:

Daca nu ai facebook nu existi! laughing
Acum serios nici eu nu am facebook din 2 motive:
Nu imi place sa vad 50.000 de prieteni si de fapt ii cunosc doar pe 7 dintre ei si nu imi place sa vada toata lumea ce fac eu. Daca imi fac cont nu o sa mai pot minti pe nimeni(nu ca as minti, dar uneori chiar e nevoie), deci nu mai am intimitate. Eu prefer cu prietenii sa vorbesc pe mail sau la telefon, ori face to face. Asa e cel mai corect.
Deci nu iti face problema daca nu ai facebook, nu esti ciudata, ba din contra am inteles ca cei care au cont o sa ramana informatiile lor la google in baza de date. Pentru ce? Nu stiu... Succes!

| Animeegirl explică (pentru goshty):

Daca imi fac cont nu o sa mai pot minti pe nimeni(nu ca as minti, dar uneori chiar e nevoie), deci nu mai am intimitate.

Cum adica? De ce nu ai mai putea minti?

| goshty a răspuns (pentru Animeegirl):

De exemplu le zici ca pleci o saptamana undeva in provincie ca sa nu te mai streseze tot timpul. In cazul meu este necesar in timpul anului la facultate ca sunt foarte multi colegi care petrec prin cluburi apoi in sesiune ma suna tot timpul pentru cursuri si alte lucruri. Le mai zic ca sunt plecat cateva zile si nu am internet acolo, ca sa nu ma cert cu ei, ca sunt si sef de grupa, iar daca m-as certa cu ei, s-ar duce toata treaba aiurea. Daca as avea facebook si vad ca cineva spune ceva de mine imi va fi foarte greu sa nu adaug si eu un comentariu pe acolo, sa raman indiferent, sau daca ma joc un joc o sa apara ca am trecut la un nivel mai mare si isi dau seama ceilalti. De asemenea daca pun niste poze de cand eram cu cineva, nu pot nega nici eu si nici acea persoana ca nu am avut nimic in comun si asa stie toata lumea tot ce ai facut.
In alta ordine de idei, eu am avut si hi5 ca era prima retea de socializare, sau cel putin de aia stiam eu. Mi-am facut cont, nu intram foarte des, probabil 6 luni nu am intrat la un moment dat si m-am trezit cu un cont clona, plin de jigniri la adresa mea. Ce m-a deranjat e ca nu am reusit sa vad care e persoana care a facut contul, ci am doar niste presupuneri. Asa ca le-am zis colegilor si prietenilor ca toate lucrurile bune/rele sa ni le spunem in fata si sa nu ne ascundem in spatele unui pc, ca sa ii lasam pe altii sa faca asta pentru noi.
Am avut o profesoara care a zis ca baietii le trimit pupici pe mess tot timpul la fete, insa cand se intalnesc nu stiu ce sa le zica si stau la distanta. Asa si este, eu nu mai dau 2 bani pe sentimentele exprimate pe net, ci pe cele exprimate face to face.

| Animeegirl explică (pentru goshty):

Da, pai mersi de informatii. Mi-ai intarit convingerea ca nu ajuta la nimic site-urile de socializare(in afara de TPU, bineinteles). :*

| A2895 a răspuns:

Multi spun ca facebook-ul e o necesitate in zilele noastre. Altii spun ca provoaca dependenta. Altii spun ca e o porcarie. Adevarul e undeva la mijloc.
Nu trebuie sa te simti presata sa-ti faci fb. Iti faci cand si daca vrei. Poti incerca si daca vezi ca nu-ti place poti sa-l inchizi. Daca te ajuta sa te decizi, iti las o listuta mai joc cu pro si con pentru fb.
PRO: -cand nu-ti gasesti prietenii la telefon, le scrii pe fb, uneori raspund mai repede acolo decat la telefon
-cunosti oameni noi din diferite parti (ale tarii, lumii) si legi prietenii noi
-poti urmari activitatea unei tipe/unui tip care iti place fara ca el sa stie asta
-poti impartasi tuturor starea ta prin statusuri sau poze
-primesti invitatii si afli unde sunt cele mai tari petreceri si ce se mai intampla prin cluburile din zona
-daca nu vrei sa-i dai cuiva nr. tau de telefon, poti sa-i dai adresa de fb pe care te poate gasi
(si lista de pro poate continua)
CONTRA: -nu ai niciodata certitudinea ca persoanele din poze sunt cele cu care vorbesti (in cazul necunoscutilor)
-te abordeaza diferite persoane insistente care pana in final o sa te faca un saculet cu nervi
-primesti invitatii la jocurile acelea online care iti umplu pagina cu notificari si iti vine sa-ti smulgi parul din cap cand le vezi (mai ales daca sperai la altceva)
-poate provoca o usoara dependenta si a intra pe fb va fi primul lucru pe care il vei face cand te trezesti si ultimul inainte sa dormi
(de asemenea, si aceasta lista poate continua)
Decide tu daca vrei sau nu fb :*

| Animeegirl explică (pentru A2895):

Pai nu sunt total pe dinafara, am avut facebook, dar l-am sters, cred ca m am autoaparat de el. Am simtit ca o sa fiu dependenta si mi-am zis ca mai bine ma lipsesc. Poti face o gramada de chestii si gasesti o gramada de lume, deci as avea la ce beli ochii toata ziua. Dar sunt lucruri mai bune de facut decat internetul...

| A2895 a răspuns (pentru Animeegirl):

Atunci nu esti deloc in dilema si nu te simti deloc presata social din cauza facebook-ului. Stiai dinainte ca nu vrei sa te reintorci la viata virtuala si totusi ne-ai intrebat pe noi ca sa-ti confirmi asta.

| Animeegirl explică (pentru A2895):

laughing) Problema e ca fenomenul reapare. Stii? Se mai intampla. Zici ca te lasi de fumat, dar totusi ar mai merge o tigara. In fine, daca am intrebat, oricum ar fi, nu cred ca e asa de greu sa iti dai cu parerea, nu e ca si cum ti-am cerut o favoare.

| A2895 a răspuns (pentru Animeegirl):

Nu am raspuns ca si cum as fi exercitat un efort pentru asta. De fapt era o incurajare. E bine sa nu ai nevoie de sfaturi, dar totusi sa le ceri pentru a-ti confirma parerea initiala. Daca as fi vrut sa ma iau de tine fara motiv as fi scris intr-un mod in care sa intelegi ca nu vreau sa fac altceva decat misto. Dar era o incurajare. Imi pare rau ca ai perceput-o altfel.