| DenizaVonDe a întrebat:

Vreau sa deschid un subiect legat de sinucidere! Eu mai stau si ma uit pe TPU, inclusiv in anii trecuti, 2008-2010 si vad diferite intrebari, gen:
-Cum pot sa ma sinucid fara sa ma doara?
O intrebare extrem de idioata, cu i mare. Sa fim seriosi. In primul rand oricum ai incerca sa te sinucizi, te va durea pentru ca orice ai face raneste organele interne (Pastile: Te doare burta, Iti tai venele: te doare locul unde te-ai taiat de nu mai poti, si ca sa mearga trebuie sa te tai in mai multe locuri, Te spanzuri: Te doare gatul, dupa nu mai poti sa respiri, si te tine asa cred ca vreo jumatate de ora pana mori, Te arunci de la etaj: Mori in cadere daca te arunci de la 10, nu stiu insa ce te doare, pentru ca nu a pomenit nimeni de aruncat de la etaj.).
In al doilea rand, daca esti totusi asa de prost si vrei sa te sinucizi, in regula sinucide-te, e problema ta, e viata ta, Dar nu spune asta pe un forum unde se uita persoane de toate varstele, din toate categoriile sociale. Nu le zici parintilor tai
- Uite mama tata imi urasc viata si vreau sa ma sinucid
...sau chiar unui psiholog (nu chiar cu acele cuvinte, dar daca ai fi destul de inteligent nici nu te-ai gandi la asta), si zici TUTUROR membrilor de pe TPU, care altceva decat prostie nu vad in tine! Recunosc sincer, ca am avut diferite depresii si ma gandeam la sinucidere, dar m-au ajutat prietenii sa scap de astfel de depresie. Asta e parerea mea!
Eu una cred ca voi toti care ati postat astfel de intrebari, legate de sinucidere ar trebui sa va ganditi de 2 ori daca intr-adevar vreti si aveti nevoie de raspunsuri la acea intrebare. Acelasi lucru adresat si celor care au fost de gand sa posteze intrebarea. Mai bine consultati prietenii, un psiholog sau chiar familia. Credeti-ma functioneaza.
Pe TPU se pun intrebari la care ai cautat raspunsurile, si nu le-ai gasit.
Sa pun si o intrebare, ca vreau si eu sa stiu daca voi ceilalti ati avut depresii si va gandeati la sinucidere, si totusi familia si prietenii au fost mai de folos decat o raspunsurile de pe TPU, sau de pe orice alt site.

4 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Pentru mine, cel mai important si bun raspuns l-am primit de la iubit si mai apoi de la niste utilizatori seriosi de aici de pe TPU in care am incredere si ma asculta atunci cand am o problema.In caz de disperare faci orice, esti in stare sa-ti intrebi si pisica daca chiar are sapte vieti ca sa stii de cate ori sa-ti tai gatul.Asta cu durerea, oricine vrea sa moara fara sa-l doara dar asta se poate numai atunci cand mori de batranete si dormi seara linistit si dimineata nu te mai trezesti.Mori asa pur si simplu.Si eu am avut multe ganduri si inca mai am uneori, in psihologi nu mai am incredere, am fost la 2 sedinte si m-a stricat de tot, m-a facut sa fiu mai rau decat eram.

Pentru mine TPU e de ajutor in orice situatie pentru ca acele persoane serioase, chiar m-au ajutat enorm.

| DenizaVonDe explică (pentru UbexFlo):

Intr-adevar ai mare dreptate! Dar sa fim seriosi, cred ca 20-25% din utilizatorii de pe TPU sunt seriosi.

| Holocaust a răspuns:

Cred că te-a lovit ipocrizia.Poate sunt şi întrebări de genul puse la mişto,dar asta nu-ţi dă dreptul să judeci aiurea.Unii,am obsevat,se destăinuie mai uşor virtual,unor necunoscuţi,care nu-i judecă după trecut,după coeficientul de inteligenţă...îi judecă precum oamenii adevăraţi. Dacă unii au ajuns la o asemenea decizie,ştiu ei de ce. Poate tu ai tot ce-ţi trebuie,nu-ţi lipseşte nimic,dar ei? Poate nu mai au părinţi, şi chestii de genu'.La ei apar depresiile.Le e sila să mai traiscă, deci nu mai judeca.E treaba lor dacă vor să posteze întrebări despre sinucidere.Sunt tot probleme serioase.
Vrei să ştii metode de sinucidere care să nu doară? Intoxicaţia cu CO în primul rând. Fază cu psihologul,mai mult te tâmpeşte,cum a zis şi UbexFlo.îţi da senzaţia că eşti nebun,şi ai nevoie de consiliere, tratandu-te ciudat, în cel mai retardat mod...

| GusWaters a răspuns:

Ma,in primul rand, n-ai voie sa spui ca sunt prosti aia de se sinucid.Nu fac generalizari nici pozitive,dar, de obicei, in vreo 60% din cazuri, sinucigasii sunt oameni foarte inteligenti, dar presati de probleme.Si exista sinucidere fara durere, bei cianura sau arsenic, care au efect imediat.Merge si cu otrava normala,sau daca esti mai inzestrat, te impusti cu pistolul in gat, ca moartea survine imediat.Si fii tu sigur,ca absolut NICIUNUL din inaptii ce posteaza intrebari despre viitoarea lor sinucidere pe TPU,nu recurg la asta,deoarece:
-un sinucigas veritabil nu anunta actul
-sunt curve de atentie,sunt atat de "hiene" incat vor atentie,chiar si pe internet,prin orice metoda,si pun intrebari de genul,care le dau un fel de stima/respect de sine

Sinuciderea se face si gata: fara anunturi lacrimogene,fara sentimentalisme,bilete sau labareli de genul.E un act direct,In plus,daca unul le-ar spune parintilor despre asta,ma-sa ar face atac de panica si ar incepe sa boceasca, iar taica-su l-ar trimite la nebuni, nu e o solutie viabila.Nici psihologul nu e avantajos pentru ''sinucigasii" astia, ca face mai mult rau decat bine.Sinuciderea survine din presiuni uriase ce se exercita asupra oamenilor; cand primesti căcat din atatea directii,precum sinucigasii, ai putea intelege, de ce fac ceea ce fac.Nu cei prosti se sinucid, cei ce stiu ca nu au tangente cu viata si societatea ce si-o imagineaza fac asta.