| cristianorudi7 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar placute de identificare de pe net si trebuie sa le personalizez cum vreau eu... si trebuie sa scriu si CNP-ul meu pe acele placute. Dar i-am dat normal datele de contact - adresa, telefon etc. ca sa stie posta unde sa trimita posta produsul. Eu ma tem ca nu cumva acel user sa foloseasca datele mele personale, si mai ales CNP-ul, in scopuri proprii. Parintii mei imi spun ca ala ar putea sa imi faca mie alt buletin, sa cumpere apartemnt pe numele meu si apoi eu sa platesc miliarde etc etc etc. Ar putea sa faca asa ceva? Explicati-mi si mie, ca sunt derutat rau de tot, ce se intampla daca foloseste CNP-ul meu? Nu mai inteleg nimic de la nimeni...
Multumesc mult

1 răspuns:
| Mirunelu a răspuns:

Daca foloseste CNP-ul tau foloseste identitatea ta. Si orice face cu datele tale va face in numele tau si tu va trebui sa dai socoteala. Daca are ceva pile probabil va putea sa faca si buletin cu datele tale si sa-l si foloseasca. Acum nu stiu daca este un site de incredere sau nu, dar da pot fii si riscuri. In general trebuie sa ai grija pe internet pe unde iti lasi datele personale.