| dulc3'maria a întrebat:

Vreau sa ma epilez acasa, epilare inghinala, insa vreau cu crema nu cu altceva dar cum sa fac sa nu ma irit? crema de la elmiplant am inteles ca are si balsam deci se da dupa stie cineva? mersi frumoslove struck

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Buna,
La fel ca în cazul tuturor cremelor ce se aplică pe corp, primul lucru pe care trebuie să-l faci înainte de a folosi crema epilatoare pe zonele vizate este sa te asiguri că pielea este curată şi uscată. Pentru eficacitatea produsului, al doilea lucru important este să lasi câteva minute crema aplicată pe corp înainte de a face duş. După câteva minute în care crema acţionează, este indicat să te speli cu apă din abundenţă. Pentru a evita efectele secundare, taie o lămâie pe jumătate şi aplic-o pe pielea uscată. De asemenea, este recomandat laptele hidratant, care ajută epiderma să-şi recapete supleţea.

Efecte, avantaje şi dezavantaje
Crema epilatoare este eficientă şi asigură protecţia pielii. Spre deosebire de alte produse de acest gen, ea nu provoacă nici o durere şi are efect rapid, fiind uşor de folosit. Crema epilatoare conţine substanţe chimice a căror funcţie este de a dizolva keratina din care sunt compuse firele de păr. Atunci când aceşti compuşi intră în contact cu părul, va fi emanat un miros neplăcut, asemănător cu cel al sulfului. Acesta dispare după îndepărtarea cremei.

Unul dintre dezavantajele cremei epilatoare este că nu smulge firul de păr din rădăcină, ci îl îndepărtează de la suprafaţa epidermei, spre deosebire de ceara încălzită. După epilare, firul va creşte mai des şi mai gros, tocmai pentru că nu a fost smuls din rădăcină. De aceea nu este indicat să faci un obicei din epilarea cu cremă.

Măsuri de precauţie

În ciuda faptului că sunt disponibile mai multe game de produse în funcţie de tipurile de piele, există întotdeauna riscuri, chiar şi minore, în sensul că pot apărea alergii. Înainte de a folosi o cremă epilatoare, este recomandat să o testezi pe o mică parte a corpului şi să aştepti 24 de ore pentru a-i vedea efectul, înainte de a o aplica în zona pe care doresti să o epilezi. Dacă apare vreun efect nedorit, o iritaţie, o roşeaţă sau mâncărimi, este recomandat să schimbi produsul.

Nu combina cremele epilatoare cu alte produse

De asemenea, este necesar să sti că aceste creme epilatoare nu trebuie să fie folosite decât pe pielea perfect sănătoasă, adică fără zgârieturi, arsuri sau iritaţii. Este important să nu combini cremele epilatoare cu alte produse şi să citesti bine instrucţiunile înainte de utilizare.
Sper ca ti-am putut fi de ajutor cu aceste mici sfaturi happy

3 răspunsuri:
| mardeamor a răspuns:

Mda.si eu as alege acasa mi-ar fi rusine la coafor sa ma cracanezlaughinginsa intreaba la farmacie poate iti zice sigur ceva.

| alexandra_6462 a răspuns:

Probabil ai ales un feel de crema care te irita ...incearca sa alegi alta si vezi daca aia iti face bine, si in legatura cu balsamu... Da exista si balsam dar trebuie sa te speli foarte bine de crema si apoi aplici balsamul iti va calma zonele iritate. Succes!

| elmiplant a răspuns:

Buna, poti vedea intrega gama de epilat de la Elmiplant aici: http://www.elmiplant.com/ro/Depilare?TreeId=7 Daca mai ai intrebari nu ezita sa ne contactezi. Cu drag