| AdeeXd a întrebat:

Vreau sa mă tund și nu știu dacă este o alegere buna. Sunt inalta (1.75) și slaba (47 kg) și momentan am parul destul de lung și des, pana sub omoplați sau deasupra taliei, tuns drept. Firul,zic eu, este normal. Nici foarte subțire dar nici foarte gros și este destul de uscat datorita plăcii de îndreptat pe care o foloseam mult înainte. As vrea sa abordez o tunsoare medie, deasupra umărului gen Taylor Swift. Fața este ovală și NU am un maxilar proeminent. Credeți ca mi s-ar potrivi aceasta tunsoare? Am citit tot felul de articole în legătură cu fizionomia și tunsoarea și undeva scria ca nu e bine sa ai parul lung și drept ca pari mai slab și în alte părți ca nu e bine sa ai parul scurt ca nu știu ce.
P.S. Am uitat sa menționez faptul ca parul este în valuri așa.. Adică drept la suprafață și pe dedesubt ondulat, dar când mă pieptăn are foarte mult volum și sta valurit.

2 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Tunde-te in V.e frumos modern si usor de intretinut.si da ai dreptate daca ai parung lung si drept te slabeste mai ales daca il ai si des.arata ciudat

| fleetFoxes a răspuns:

Având în vedere că ai fața ovală, poți alege cam orice frizură.
Și Taylor Swift are fața ovală și, părerea mea, o avantajează și îi încadrează mult mai bine trăsăturile tunsoarea de acum.
Este adevărat că părul lung și drept imbătrânește (după ce treci de o vârstă).
Dacă vrei să iți "cumințești părul" sunt foarte multe produse pe piață, dar eu nu consider volumul și 'valurile' un defect, mai ales la frizurile deasupra umerilor unde asta se și caută, să nu stea lipit de cap.
Baftă la ales!