| alexibi a întrebat:

Vreau sa va pun si eu o intrebare... Ce inseamna/este VEVO? Ce avea YouTube de a trebuit sa bage VEVO? Mie unul imi placea mai mult youtube 2006-2009...Acum unde ma uit VEVo si multe din videoclipurile care imi placeau si le aveam la favorite imi spun acum ca "Acest continut a fost sters din cauza drepturilor de autor VEVO etc. "

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Citesti mai multe aici deste vevo.Bafta!
http://www.it4fans.ro/......nline.html

| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

VEVO pune gheara pe tot.am vazut FlorinChilianVEVO, PinkVEVO, EminemVEVO etc.Eu cred ca nici n-aveam nevoie de "VEVO". Daca vreau sa-mi fac un videoclip pe movie maker si dupa il pun pe youtube imi da eroare de la vevo cum ca "induce drepturile de autor" sau ceva in genu'.
Eu personal cred ca este o alta corporatie care sa puna mana pe tot ce este frumos pe youtube(in materie muzicala).
Imi e dor de vechiul YOUtube cand puteai sa pui ce melodie vrei in videoclip, sa dai click si sa bagi lyrics-uri(versuri) si sa canti dupa ele laughing, sa dansam ca prostii pe melodiile alea si dupa sa ne postam pe youtube ca cica suntem "interesanti" si "jmecheri" laughing
Acum daca ma duc la o petrecere intr-un club sau chiar o petrecere pe plaja si se aude melodia X in fundal si "apartine" VEVO si ma filmez in momentele alea, iar cand ma duc acasa si incarc videoclipul pe youtube imi da eroare.Adica sa ma duc eu la DJ-ul respectiv si sa zic "Hai ma baga o Guta cevalaughing"(desi urasc manelele pana la sange) si sa ma fac acolo de cacao doar pentru o simpla melodie de fundal.
[Povestea de mai sus e reala.desi era o petrecere la cineva acasa si ne filmam pe o melodie al lui Enrique Iglesiashee hee]
Asta a fost parerea mea.:*

| AstaMicu a răspuns:

VEVO intenţionează să preia tonele de videoclipuri muzicale existente în prezent pe Youtube păstrând multe din facilităţile specifice Youtube (cum ar fi posibilitatea de a comenta clipurile, de a le adăuga la un playlist, de a le include în alte pagini web, de a le face cunoscute şi altora sau de a vedea alte recomandări) dar totodată oferind şi avantaje faţă de acesta. Să vedem cam care ar fi acestea.

Un mare pas înainte îl reprezintă organizarea riguroasă şi coerentă a videoclipurilor după criterii clasice cum ar fi gen muzical, artist, album, titlu, permiţând astfel o căutare eficientă.

O altă noutate este posibilitatea de a citi versurile sincronizate cu melodia, ideală pentru cei care vor să înveţe versurile sau, de ce nu, chiar să-şi arate talentul la un karaoke cu prietenii.

Bineînţeles că de pe site nu lipseşte publicitatea şi la un click distanţă se află şi opţiunea de a cumpăra online melodia sau albumul, ea putând fi uşor localizată pe iTunes Store sau la Amazon.

Pentru început videoclipurile sunt disponibile la o rezoluţie de cel mult 854×480 pixeli însă de la anul viitor se vor putea accesa şi în format HD.

Criticii nu au întârziat să arate cu degetul diverse erori în interfaţa VEVO, inerente începutului, sau să se plângă de rezultatele foarte limitate obţinute la o căutare pe VEVO faţă de Youtube, ba chiar mai mult, să prezică eşecul total al noului serviciu, dar deocamdată nu există motive serioase să ne îndoim de succesul noului proiect, dacă avem răbdare să-i acordăm timpul necesar pentru a se maturiza.

| applesshot a răspuns:

VEVO = Very Evil Video Organization