| Criss_5174 a întrebat:

Vreau si eu informatii despre trupa big bang :* Funda

4 răspunsuri:
| BlueBroom a răspuns:

Big Bang-ul este modelul cosmologic ce explică condiţiile iniţiale şi dezvoltarea ulterioară a Universului. Acest model este susţinut de explicaţiile cele mai complete şi corecte din punct de vedere ştiinţific. Termenul de Big Bang, în general, se referă la ideea că Universul s-a extins de la o singularitate primordială fierbinte şi densă acum aproximativ 13. 3-13. 9 miliarde de ani.

"Teoria Big Bang" este modelul care explică apariţia materiei, energiei, spaţiului şi timpului, altfel spus existenţa Universului. Această teorie încearcă să explice de ce universul se extinde permanent încă de la apariţia sa, şi de ce pare a fi uniform în toate direcţiile.
Două scenarii posibile au fost propuse pentru a descrie viitorul Universului: Astfel, în prima variantă, Universul are un început la singularitate, urmat de o fază de expansiune; dacă masa galaxiilor depăşeşte un anumit prag, aşa-numita masă critică, forţa de gravitaţie va putea depăşi inerţia initială şi va duce în cele din urmă la încetinirea expansiunii, apoi galaxiile vor începe să se mişte una spre cealaltă, Universul sfârşind printr-o contracţie într-o altă singularitatea, eveniment numit Big Crunch (marea contracţie). Cealaltă posibilitate era ca masa materiei din Univers să nu ajungă la valoarea necesară pentru a invinge viteza iniţială, în care caz expansiunea ar continua la infinit, intr-o rată tot mai lentă, dar care nu va ajunge niciodată la zero.

Totuşi, observaţii recente[2] indică că Universul posedă o rată de expansiune în continuă acceleraţie - altfel spus, se extinde din ce in ce mai repede. Explicaţia pare a fi prezenţa unei forme de energie ( "energia neagră" ) care nu a fost luată în calcul pana atunci.

| soraluisatan a răspuns:

Tae Yang (pe numele real 동영배 Dong Young-BAE), născut la 18 mai 1988, este un membru al trupei sudcoreene BIG BANG, trupă gestionată de agenţia YG Entertainment.Dar Tae Yang mai este cunoscut şi ca un artist solo.La vârsta de doisprezece ani, Tae Yang a intrat în agenţia YG Entertainment împreună cu colegul din trupa Big Bang, G-Dragon. funda?