| pinkpinqdanaa a întrebat:

Vreau si eu niste citate. Nu celebre. Dau FUNDA pentru cel ce ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| nikinikiss a răspuns:

Adevărul este o flacără atât de luminoasă încât mulţi oameni nu-i pot suporta lumina. Unii închid ochii ca să nu-l vadă, iar alţii fug ca să nu fie arşi
Adevărul e stăpânul nostru, nu noi stăpânim adevărul
Adevărul este o eroare exilată în eternitate
Adevărurile sunt erori care au biruit

Adevărul? Ce este adevărul? În lumea asta, adevărul este o marfă. Îl cumpără cine are bani ori poziţii sociale. Fiecare om are un sipet de false adevăruri

Curajul este singurul care stie ca ti-e frica
Adevaratele caractere ale ignorantei sunt vanitatea, mandria si aroganta." Samuel Butler
Întunericul nu este decât un paradis cu luminile stinse în care oamenii-şi strigă pe nedrept izgonirea
O să-mi adun singurătatea din jur într-o lacrimă şi am s-o plâng peste lume
Spune-mi, ce mai spui când nu mai e nimic de spus?
Disperarea este ultima solutie a prostilor. (Benjamin Disraeli) Dar ceea ce noi numim disperare este, de fapt, nerabdarea dureroasa a sperantei nehranite. ( George Eliot ) Foarte rar disperarea umana duce la aflarea unor mari adevaruri

Ura este întotdeauna o ciocnire între mintea noastră şi corpul altcuiva.
Ura este viciul sufletelor înguste; ei o hrănesc cu toate meschinăriile lor şi o folosesc ca pretext pentru tiranii josnice
Ura este auto-pedepsire. Ura este răzbunarea laşului pentru frica sa
Duşmănia este ura care aşteaptă prilej de răzbunare

Să nu reproşezi, fiindcă reproşul duce la acuzare, acuzarea e soră cu cearta, cearta e soră cu duşmănia şi duşmănia e mamă cu înstrăinarea
În republici, relaţiile dintre oameni sunt mai vii, ura si dorinţa de răzbunare mai puternice, iar amintirea vechilor libertăţi nu îngăduie cetăţenilor şi nici nu le poate îngădui nicio clipă de răgaz; aşa încât mijlocul cel mai sigur este tot acela de a le nimici sau de a te stabili acolo
Jur că nu sunt un om care nu poate uita o jignire şi abia aşteaptă să se răzbune. Nu încape îndoială că dintotdeauna doream să mă răzbun pe cei care mă jigniseră, dar jur că nici nu concepeam altă răzbunare decât să-i umilesc prin mărinimia mea. Voiam să le răsplătesc răul prin bine şi mi-era destul ca ei să simtă mărinimia mea, s-o înţeleagă, ca să mă socotesc răzbunat
Există un trio diabolic în om, care este implacabil, de neînlăturat, cooperant şi concordant, mândria, invidia şi ura; mândria care ne face să ne închipuim că merităm toate bunurile pe care le posedă alţii; invidia că unii sunt admiraţi în timp ce noi suntem trecuţi cu vederea; şi ura, pentru că tot ceea ce li se oferă altora diminuează partea care credem că ni se cuvine nouă
Răzbunarea este o patimă des întâlnită; este păcatul celui neinstruit. Sălbaticul o consideră nobilă; dar religia lui Christos, care este civilizatorul sublim, o condamnă cu tărie
Aşa afli despre lumea în care trăim. Dragostea e ilegală; ura, nu. Ura poţi s-o exprimi oriunde, oricând, faţă de oricine. Dar dacă ai nevoie de puţină afecţiune, puţină tandreţe, un umăr pe care să plângi, un zâmbet care să te consoleze, trebuie să cauţi în cele mai întunecate colţuri. Precum un criminal
Judecata unui duşman este adeseori mai justă şi mai folositoare decât aceea a unui prieten. La oameni, ura e aproape întotdeauna mai profundă decât iubirea. Privirea celui care urăşte este mai pătrunzătoare decât privirile celui ce iubeşte. Un adevărat prieten este unul şi acelaşi lucru cu tine însuţi. Dar duşmanul tău nu-ţi este asemenea ţie. Şi asta face puterea lui. Ura luminează multe lucruri, care iubirii îi răman necunoscute. Cu cât un om este mai mare, cu atât şi dragostea lui este mai mare
Sunt oameni cărora le este dat să guste numai otrava din lucruri, pentru care orice surpriză este o surpriză dureroasă şi orice experienţă un nou prilej de tortură.
Ura este acidul care face mai mult rău vasului în care e ţinut, decât obiectelor asupra cărora este aruncat
Iubirea trebuie s-o înveţi şi s-o tot înveţi la nesfârşit; e o învăţătură fără capăt. Ura nu are nevoie de lecţii, ci aşteaptă doar să fie provocată
Singura autoritate pe care conştiinţa individuală nu şi-o pune niciodată sau aproape niciodată la îndoială e autoritatea morală.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Citate despre ce anume? Despre viata, dragoste, prietenie, etc?

| Dean1996 a răspuns:

Http://alexciotir.wordpress.com/criminal-minds/
nu sunt celebre dar eu le ador

| pinkpinqdanaa explică:

Despre orice...