| sheryn a întrebat:

Vreau si eu maxime si citate celebre!

Funda pentru cel mai interesant!

Răspuns Câştigător
| itisnothingbutsomefeelings a răspuns:

1. Daca ar prinde glas agitatia surda din mine, fiecare gest ar fi o ingenunchere la un zid al plangerii.
2.Singuratatea nu te invata ca esti singur, ci singurul.
3.Analizam cu placere problemele altora pentru a uita de propiile noastre probleme.
4.Pentru cei ce inteleg nu va fi nevoie de nici un argument.Pentru cei ce nu inteleg nici unul nu va fi de ajuns.
5.Si daca 5 milioane de oameni spun o prostie, tot o prostie ramane!
6.Modestia este calitatea celor care cred ca nu conteaza ce cred altii.
7.Cand pui raul inainte de toate nimic nu te mai poate surprinde.
8. Aparitia moralei este identica primului freamat de remuscare.
9.Deciziile provin dine experienta, iar experienta provine din decizii gresite.
10.Adevarul este rareori pur si niciodata simpul.
11. Everything is going wrong but we're so happy!(asta e preferata mea)

Sper ca ti-au placut.

3 răspunsuri:
| Nebuneală a răspuns:

Heihappy Uite cateva citate celebre :
* Cine este patruns de principiile adevarului, pentru acela chiar maxima cea mai cunoscuta si cea mai scurta este suficienta ca sa-l fortifice pentru un fel de viata tihnita si neingrijorata. (Mare Aureliu, Catre sine insusi)
* Suntem nascuti pentru a ne ajuta unii pe attii precum picioarele, mainile, pleoalpele, dintii. Deci e impotriva naturii de a ne face rau unii altora.
* Acel care nu este util stupului nu este util albinei.
* Purtarea cu adevarat omeneasca este bunavointa fata de semeni. (Marc Aureliu, Catre sine insusi)
* Daca bunavointa ta este adevarata, fara fatarnicie sau ipocrizie, atunci este si neclatinata. (Marc Aureliu, Catre sine insusi)
* Cu ce arta te indeletnicesti tu acolo? Cu arta de a fi om cinstit. (Marc Aureliu, Catre sine insusi)
* Priveste inauntrul tau; acolo vei gasi izvorul binelui, izvor nesecat; dar sapa necontenit.
* Nu te lasa sa te bata vanturile in toate partile. In tot ce faci, cauta dreptatea si in toate gandurile cauta adevarul. (Marc Aureliu, Meditatii)
* Omul cel mai desavarsit este (…) neintinat de minciuna, de ipocrizie, de desfranare si de conventionalism. (Marc Aureliu, Catre sine insusi)
* In orice ora din zi, in orice imprejurare, gandeslte-te sa te porti… cu dragoste pentru semenii tai, cu libertate, cu dreptate.
* Nu este in puterea unui stapanitor sa-si creeze oameni dupa nevoile obstesti, dar depinde de el sa-i intrebuinteze asa dupa cum sunt, asezand pe fiecare dupa meritul lui.
* Pacea este virtutea civilizatiei, razboiul este crima sa. (Victor Hugo, Fapte si vorbe)
* O, da, ma mir cum pot sa fie / Maini ce mai inalta arma crunta / Cand a cantat o ciocarlie! (V. Hugo, poezia Razboiul)
* Daca sabia se inversuneaza, civilizatia sa se indigneze. (Centenarul lui Voltaire)
* Cand un om este o glorie pe fruntea natiunii sale, natiunea care nu baga de seama acest lucru uimeste in jurul ei neamul omenesc.
* O singura dorinta avut-am eu pe fata : / Al omenirii bine sa il slujesc in viata.
* Cea mai buna mila, atunci cand un om are un punct dureros, nu e oare sa nu-l atingem deloc? (V. Hugo, Mizerabilii)
* Toti sclavii, toti cei impovarati, toti indureratii, toti amagitii, toti lipsitii, toti flamanzii, toti insetatii au dreptul sa aiba un poet; acesta are un creditor: neamul omenesc. (Impotriva altei pentru alta)
* Cate un vers se duce din cugetul meu van / Si, lamurit de toate, ma-nchin fara-a, m-abate / Doar voua, sfanta patrie si sfinta Libertate. (V. Hugo, Versuri)
* Sa te pasionezi pentru ce-i bun, adevarat, drept; sa suferi cu cei care sufera; sa simti in sufletul tau toate loviturile date carnii omenesti de catre toti calaii. (in Impotriva artei pentru arta).
* Cand zanganesc armele, muzele tac. (Cicero - Pro Milone)
* Dulce este cuvantul pace, si ea insasi este binefacatoare; insa este o mare deosebire intre pace si robie: pacea este libertatea netulburata; robia este cea mai mare nenorocire, care trebuie respinsa nu numai prin razboi. dar chiar si prin moarte. (Cicero – Philippica)
* Nimeni nu este atat de nebun sa aleaga razboiul in locul pacii! In timp de pace copiii isi ingroapa parintii, iar in timp de razboi, parintii pe copii. (Observatie a lui Cresus, raportata de Herodot - Istorii)
* Este un singur mijloc de a asigura pacea: a fi curajos si hotarat. Pace, dar nu in umilinta si slabiciune. (Paul Doumer - Cartea copiilor mei)
* Sta in puterea noastra, a tuturor ca, actionand cu deplina raspundere fata de destinele popoarelor noastre, fata de cauza progresului, bunastarii si fericirii generale, fata de cauza pacii, sa asiguram lichidarea incordarii in viata internationala, instaurarea unei politici noi, de colaborare si pace pe pamant. (Dimitrie Cantemir)
* Sub vina grea se-ndoaie / Cei ce-ndeamna la razboaie / Pe un rau si lacom rege. (Esop, fabula Trompetul)
* Nebuni ce sunteti, voi care cautati gloria in lupte si credeti ca puteti pune capat suferintelor oamenilor prin suferintele razboinice. (Euripide, Elena)
* Razboiul este arta de a ucide in mare si de a face cu glorie ceea ce, facut in mic duce la spanzuratoare. (J. Fabre, Amintiri entomologice)
* Dreptatea cu pacea cand se imbratiseaza, fericirea ne inconjoara.
* Orice dai pentru o impaciuire nu constituie o pierdere.
* Pacea sa fie gandul tau, pacea - cuvantul tau, pacea - cinstea cea mai mare.
* Cel ce impaca pe altul, pacea de la el se tine.
* Pururea sa te silesti sa pe vrajmasii tai, prieteni sa-i dobandesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.citateistete.ro/