| StrumfLala a întrebat:

Vreau si eu nişte modele de unghii vă rogggg. :*
Fundăăă.

3 răspunsuri:
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Ai incercat manichiura sub apa? e simplu! uite niste pasi:Manichiura in apa este o adevarata opera de arta. Atat de spectaculos la aceasta tehnica este faptul ca modelul de pe o unghie este unic, de aceea doua unghii nu vor arata niciodata la fel.

Manichiura in apa se realizeaza foarte usor, chiar si pentru cele incepatoare in "profesatul" manichiurii.

Ai nevoie de:

- apa

- un bol de manichuira

- o unealta ascutita, pentru desenat (o croseta sau un ac mai lung)

- lac de unghii

- lac protector

Cum sa realizezi manichiura in apa

1. Umple bolul cu apa.

2. Trebuie sa creezi un strat de oja alba. Pune cateva picaturi de lac de unghii in apa din mijlocul bolului. Oja se va intinde pe toata suprafata apei.

3. Peste stratul alb, pune o singura picatura de oja rosie.

4. Alterneaza procedeul cu rosu si alb, pana creezi un model de cercuri concentrice. Poti folosi ce culori doresti.

5. Foloseste unealta ascutita pentru a te juca cu modelul. Foloseste-ti imaginatia.

6. Dupa fiecare linie trasata, curata unealta ascutita. Astfel liniile trasate vor si mai clare.

7. Nu exista un model la care trebuie sa ajungi. Opreste-te asupra celui care iti place cel mai mult. Trebuie sa lucrezi rapid, pentru a evita uscarea lacurilor de unghii.

8. Cand ai ales modelul dorit, introdu usor degetul in apa, cu grija, pentru a nu strica modelul. Misca usor degetul pe sub oja. Astfel, oja se va aseza usor pe unghie, intr-un mod unic. Repeta procedeul pana termini toate cele 10 degete. Cand oja din bol devine prea "amestecata", curata bolul si ia-o de la capat de la pasul 2.

9. Foloseste un betisor de ureche imbibat in dizolvant pentru unghiii pentru a indeparta excesul de lac de unghii de pe piele.

10. Aplica un strat de lac protector si bucura-te de manichiura ta realizata in apa.