Vreau si eu sa stiu cat mai multe despre algele brune, verzi sau diatomee! ma poate ajuta cineva? si cand spun cat mai multe, ma refer la 3-4 pg, pentru a avea de unde ma informa! funda!

Răspuns Câştigător
| TragicantaDeSemintzeRoz a răspuns:

Algele brune-pluricelulare,in ape marine la mica adancime, zona litorala.Traiesc in mari si oceane,mai ales in zona litorala, la adancimi care pemit patrunderea razelor solare. Talul este ramificat sau latit. Celulele au clorofila, insa si un pigment brun cere le dau culoare specifica.erete celular format din sulfați fucani și acid alginic.reproducere asexuată prin spori flagelați, respectiv sexuată prin gameți masculini flagelați.Nu prezintă amidon ca substanță de rezervă. prezența pigmentului fucoxantina și a clorofilei de tip A și C.Majoritatea algelor brune sunt alge marine aduse odata cu fluxul, cu exceptia varecului gigant si sunt perene. Toate sunt multicelulare cu talus filamentos, iar majoritatea celulelor sunt uninucleate. Fucoxatinul (fucoxanthin) este principalul pigment accesoriu al acestor alge, iar amidonul nu este niciodata folosit ca un produs de stocat. Talusurile cresc intercalat sau apical. Algele brune au etape de viata diferite si separate ca sporangi si gameti. Sporangii sunt monoloculari sau pluriloculari, in timp ce gametii sunt pluriloculari in majoritatea cazurilor. Reproductia sexuala poate fi izogama, anizogama sau oogama. Zoosporii motili fac parte din lantul vietii si impreuna cu gametii masculini au de obicei flageli inserati lateral si invers. Zigotii algelor brune se dezvolta fara perioada de repaus... Fundaa?

1 răspuns: