|

Vreaw si eu niste amintiri Frm`se :X:X:X:X:X Daw fundita +vot la cele mai frumos`se :X:X:X:

1 Raportează Evaluează
1 răspuns:
| a răspuns:

O picatura de ploaie ce cade din cer, cade si cade, iar pana se spulbera infrunta obstacole ca vantul puternic, frunzele copacilor si acoperisuri de case. Admir taria picaturii, pentru ca orice intampina ea continua sa cada, isi urmeaza cursul, nu ca noi oamenii. Noi uneori cand cadem uitam sa ne ridicam, sa ne scuturam, sa mergem mai departe. Ne uitam VISUL, ne uitam scopurile. Nu mai avem incredere in fortele noastre. Dar ar trebui sa urmam exemplul picaturii de ploaie care se indarjeste sa faca ceea ce trebuie sa faca. Asadar hai si noi sa ne ambitionam, sa ne ridicam din locul in care-am ramas atintiti. Sa ne urmam visul cu incredere si sa-l vedem cum renaste. Visul nostru este cel mai important lucru care ne face sa continuam sa ne zbatem, iar cand s-a terminat vom avea satisfactia unui fapt sau lucru implinit. Vom putea spune mai departe oamenilor ca nu am trait degeaba. Am realizat ceva si ne-am implinit visele. Ne-am facut din viata un taram de basm. "Mi-am faurit viata mea, bucata cu bucata!" Totul e posibil cand lupti, cand stii ce vrei si stii ca nimeni nu te poate opri. Asa si cu picatura de ploaie. Continua sa cada ca si cand visul ei trebuie implinit o data si inca o data, la nesfarsit.

O clipa de iubire,
Un gram de fericire
O copilarie iubita
Prea repede sfarsita.

Un copil erai odata
Aveai o copliarie minunata
Dar prea repede s-a stins
Cand adolescenta ai atins.

Copilaria e o lume
Plina de jocuri si albume
De bucurie si de joaca
Cu prietenii de alta data.