| Villy0po a întrebat:

Ziceti-mi si mie metode pentru a adormi (fara pastile) daca nu iti e somn dar nu faze cu "bea un pahar de lapte cald, fa un dus, asculta muzica, gandeste la ceva frumos"... am incercat si nu functioneaza :d funda si vot

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca metoda citata de tine functionaeaza cu trei conditii:
1 sa te culci mereu la aceeasi ora si sa te trezesti al aceeasi ora (adica nu merge faza cu lapte acld daca o faci 3 zile la 11 si o zi la 1 noaptea).
2. sa nu dormi niciodata mai mult de 8 ore si sa nu dormi in timpul zilei.
3. sa ai rabdare. Metoda da rezultate dupa ce este aplicata in fiecare seara macar 2-3 luni.

| carabinierr a răspuns:

Bai adevarat vb asc ce zic un cui bun si dormi dus, uiti de toate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! nici o metodă nu funcţionează din prima zi. Trebuie să o alegi pe cea care crezi că ţi se potriveşte cel mai bine, să ai răbdare şi să fii perseverent. E foarte bine şi ceea ce a scris Brigaela.
Îţi propun următoarea metodă (preluată din Yoga). E vorba de o relaxare din ce in ce mai profundă, care te duce in final la somn, şi încă unul profund şi odihnitor. După ce bei un ceai de tei (NU lapte) şi faci un duş călduţ, nici fierbinte, nici rece, stingi lumina şi te întinzi pe pat cu faţa în sus. Închizi ochii şi porneşti într-o călătorie în corpul tău. Îţi spui aşa, neapărat în ordinea aceasta şi repetă fiecare idee de două-trei ori, fiind cu gândul şi cu simţurile în locul de care pomeneşti.
1. Corpul meu e relaxat, e din ce în ce mai relaxat.
2. Piciorul meu stâng e greu, e din ce în ce mai greu (la fel pentru: piciorul meu drept, abdomenul meu, pieptul meu, mâna mea stângă, mâna mea dreaptă).
3. Piciorul meu stâng e fierbinte, e din ce în ce mai fierbinte (la fel pentru cele din paranteza de mai sus).
4. Inima mea bate mai liniştit, din ce în ce mai liniştit.
5. Respiraţia mea e mai uşoară, e din ce în ce mai uşoară.
6. Plexul meu solar e mai fierbinte, e din ce în ce mai fierbinte.(Plexul solar e în zona din " capul pieptului", unde se termină sternul-osul pieptului).
7.Fruntea mea e mai răcorită, e din ce în ce mai răcorită.
Şi, în final, 8. Mi-e somn, mi-e din ce în ce mai somn.
Dacă eşti perseverent şi depăşeşti începutul, când poate ai să te şi enervezi puţin, în scurtă vreme ai să adormi încă de la punctul 3. :D Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/, o să-ţi placă!