| Speranta12 a întrebat:

1. Cum procedezi ca sa depui banii in Pilonul 2 de pensii?
2. Un om care are alte venituri decat cele din salariu, mai poate contribui la Pilonul 1 sau 2?
3. Ce institutie se ocupa de banii din Pilonul 2 si unde ma inscriu?
4. Ce suma obisnuiesc oamenii sa depuna lunar?
5. Pilonul 2 iti ofera vreo dobanda la suma aceea? Ce dobanda? Poti retrage banii cu dobanda oricand sau numai la pensie?
6. Si cand ajungi la pensie, cum iti da banii inapoi? Ti-i da pe card luna de luna sau trebuie sa ii scoti tu?
7. Si care e diferenta dintre Pilonul 2 si Pilonul 3 de pensii?

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Angajatorul vireaza catre stat, statul isi aduce aminte dupa vreo luna-doua sa iti vireze contributia catre pilonul 2.
2. Ce sens are sa faci asta? Iti faci o pensie privata de capul tau, sigur gasesti ceva mai avantajos ca pilonul 2. Oferte sunt destule, bani sa ai.
3. https://asfromania.ro/......p2-fonduri
4. Unde? Fiecare depune cum si unde poate...
5. https://asfromania.ro/......tabilitate Nu retragi oricind, dooh...
6. Te duci cu tirnacopul la locatia marcata cu X pe harta pe care o primesti de la Casa de Pensii si dai gauri...
7. 3 e complet optional si nu are treaba cu angajatorul si mai ales cu statul, desi angajatorul poate contracta pensii suplimentare pentru toti angajatii - se poate deduce din impozit o astfel de chestie - iar astfel de pensii ar fi pilonul 3.

| christall a răspuns:

Din cate stiu, fiecare angajat plăteşte o contribuţie de asigurări sociale (CAS) echivalentă cu 25% din salariul brut.

Mai departe, statul transfera o cota de 3, 75% intr-un cont pe care tu il ai deschis la o societate de asigurari.
Cand iesi la pensie ti se inapoiaza toti odata.