| Florinalul a întrebat:

Acum 6 ani am investit in bitcoin si azi am aproximativ 900 de bitcoini, cam 650 mii de euro.
Daca ii transform in bani normali si imi cumpar masini, apartamente, o sa vina FISCUL sa ma caute? Sau ce ar trebui sa fac...

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Cu siguranta un om cu o avere de 6.5 milioane de dolari brut ar intreba pe TPU daca il ia fiscul.Du-te si mananca ca$%t in alta parte

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara-ti lingai de aur!
Vei putea inmulti averea substantial.

| Demidol a răspuns (pentru Bula):

Nu prea cred ca ai atatia bani si... esti atat de prost.
Dar daca da, fii sigur ca vei fi intrebat de unde ai banii. Va trebui sa dovedesti, indiferent ca sunt din salar, din mosteniri, din speculatii la bursa sau... din hotii.

| Demidol a răspuns (pentru Bula):

Buna asta! laughing

| Bula a răspuns (pentru Demidol):

Daca ti-ai facut atatia bani, sigur vei gasi si specialisti care sa te ascunda cu ele, la nevoie. tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru Demidol):

Tu nu ai auzit de bitcoin? Ce "mosteniri"?

| Demidol a răspuns (pentru Bula):

Daca s-ar fi priceput el la asta, nu punea asa o intrebare aici. Nu crezi?

| Demidol a răspuns (pentru Cosmin86):

Saracu' de tine! Chiar nu intelegi ce citesti?

| Simpatic a răspuns:

Tu sigur nu ne minti? Pai cine a investit in Bitcoin si a ajuns la 900 de unitati cu siguranta se pricepe si la domeniul financiar! Eu zic sa lasi jocurile video si filmele.
900 de bitcoin la cursul de astazi fac circa 6, 8 milioane de euro!
Ai putea sa donezi o buna parte din ei si aici catre TPU, sa ne faci un salariu la cei mai implicati :)
Totusi ce nu se leaga este ca tu ai bani de masina de 5000 de euro
https://www.tpu.ro/......urious-sa/
N-am vazut milionar in euro care sa cumpere masini second hand de valoare atat de mica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să poți cumpăra ceva cu ei.
Poți să cumperi de la cineva și să plătești direct în bitcoin.
La bunuri de valoare mare, ca un imobil sau o mașină trebuie să faci un act notarial. Acolo întrebi pe notar, căci el trebuis să consemneze o valoare în acte și să încaseze o taxă pe vânzare.
Cuonform legii finanțelor, orice venit în România, trebuie impozat.
Hai să zicem teoretic, că nu ești plătit cu valori bancare, că ești plătit de exemplu în natură să zicem cu garsoniere. Atunci declari la circa financiară ce ai primit, ei evaluează în lei. și îți pun impozit pe venit.
Dacă ai făcut un venit în bitcoin, aceast monedă nu este în circuitul financiar. Până este acolo pe servere și nu faci nimic cu el, nu achiziționezi nici un bun din economia reală, indiferent ce bun, nu există legislație care să te oblige să plăteștio impozit, căci legislația se referă la economia reală. Acea zonă nu există pentru ea, nu este specificată în lege, În plus nu poate fi controlată de lege.
Dar între această activitate finamciară de tip nou și activitatea financiară clasică există o conexiune. Aceasta este făcută de firmele care fac convertire din bitcoin în lei, pe scurt, în lei sau altă valută. Vorbim în lei, ca să fie mai simplu.
Astfel dta deții bitcoin în acea lume de finanțe înafara legilor finanaciare. A fi înafară în acest caz nu înseamnă infracțiune de data aceasta. O firmă Intermediară numită I, înregistrtată în economia clasică face acest servici, pentru cei ce au bitcoin.
Aceasta îți face conversia de la cripto economie la ecomomia reală, schimbând boticoinii în lei contra comision.
Pentru lei, ai nevoie de un cont clasic, întro bancă clasică.
Din acel moment venitul tău e impozabil.
Cum să declari și să plătești impozit după sumele ce rezultă din această convertire întrebi un contabil. Mai poți deschide un cont offshore, unde impozitele sunt mult mai mici. Dacă eșri cetățean român și respecți legea, și după acel venit înregistrat acolo trebuie să plătești impozit, dar dacă nu cheltui acel bani în România, ANAF nu știe că îi ai, și nu te poate impozita. Dacă comiți ilegalități cu ei, nu scapi nici acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-te ba si maninca c&cat in alta parte!

| Frank51 a răspuns:

Daca chiar vrei tu sa platesti contributii, completezi o cerere la anaf si le dai procent(habar n-am cat dar o fi intre 10-25%).

Daca nu vrei, scoti sume mai mici(10-20k), si nu te verifica nici dracul.

| alina2k18 a răspuns:

Consulta un avocat specializat pe legislatie fiscala si te sfatuieste el ce sa faci si ce se aplica in cazul tau, cum si cand sa declari veniturile, cat e impozitu etc.

| Bizon95 a răspuns:

Alina2k18 a dat raspunsul care merita funda
insa mai adaug, ca, daca gasesti unul cu adevarat bun o sa te invete cum sa iti bagi banii prin "offshore accounts" adica prin insule exotice unde nu se aplica fiscalitatea din Romania si sa platesti impozite absolut minime

si eu iubesc statul roman are niste legi absolut imbecile relativ la confiscarea unor lucruri care APARTIN PROPRIETARULUI, cum ar fi
- daca gasesti petrol pe proprietatea ta, ala apartine statului NU TIE CARE DETII TERENUL
- daca gasesti arme pe proprietatea ta, ORICE TIP DE ARME, alea sunt confiscate automat, chiar daca valoreaza sute de mii de euro, SI SUNT PE PROPRIETATEA TA
etc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cei care vin aici cu scheme piramidale ar trebui jupuiti si arsi pe rug.

| Panamax a răspuns:

Oltean mincinos.

| Hellboy96 a răspuns:

32 de milioane de lei inseamna 900 de bitcoins. Fii atent, ca sa nu fie treaba groasa nuii spune nimănui despre asta, caută pe google cum sa convertești bitcoini in bani reali si gata. Nu îi converti pe toți deodată, unul câte unul, sa ai bani, ca banii ăștia îți ajung pentru tot restul vietii, dar îți poți lua masina si apartament. Huh, ce noroc au unii...
Nah, găsești tu o soluție, gen te duci in alta tara si îți iei masina de acolo, trimiți banii de apartament tot din altă țară... hai ca ești băiat descurcăreț

Btw îmi poți da si mie ca nu ma supăr happy

| ConnorRK800 a răspuns:

Vei face o greseala regretabila daca vei cheltui banii aceia pe ceea ce ai mentionat. Suma respectiva ilustreaza o oportunitate, daca este abordata in mod corespunzator. O sansa la libertate. 1/3 din suma respectiva poate fii investita in domenii care iti vor asigura profit, precum: imobiliare, medicina, IT, etc. Sau, poti infiinta o afacere rentabila tip "prestari servicii", de exemplu: instalatii. Instalatorii vor fii oriunde si mereu ceruti pe piata muncii deoarece igiena, de exemplu (exista mai multe categorii de instalatii, unele care nu implica neaparat igiena), reprezinta o secventa zilnica esentiala din viata noastra, iar noi avem nevoie de un loc special FUNCTIONABIL (baia) pentru a o efectua. De ce sa nu cresti suma respectiva? De ce sa nu fii mai meticulos cu propria viata? Optiunile ti-s oferite, alegerea este a ta.

| Florinalul explică:

Oops...m-am incurcat laughing).
Voiam sa scriu acolo 6.5 miloane de euro, dar m-am incurcat

| Florinalul explică:

Deci pot scrie o cerere la anaf? Dar daca ei o sa creada vin din alte surse(poate ei cred ca i-am furat sau cine stie ce si dupa o dau in mai rau)