| IZa2067 a întrebat:

Am dat cuiva Ibanul si numele contului. Dupa care acea pers m-a ghidat in cumpararea bitcoin de pe moonpay. Acolo am introdus si alte date, asa cum se introduc in orice comanda online. S-a dovedit a fi o escrocherie. Cineva m-a sfatuit sa inchid contul bancar... ce parere aveti?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu banca. Trebuie doar sa le explici ce ai facut si ei vor sti ce sa faca. Daca ai dat doar contul si numele tau nu au ce sa-ti faca. Daca ai dat si alte elemente ei pot bloca accesul site-ului la contul tau. Asa am patit eu cu unii din Anglia care mi-au vandut un soft. Nu mi-a venit nici softul dar 8 lire din cont mi-au luat. Am sunat la banca si i-au blocat.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, inchide-l!

| sierra1 a răspuns:

Nimeni nu-ți ia nici un sfanț din cont fără acceptul tău (care mai nou e in DOI pași)

| dinaprilie a răspuns:

Inchide-l!

| NicolaeP a răspuns:

Date la banca și oprește orice tranzacție către acel site și în plus cere sa iti activeze aprobarea manuala a oricărei tranzacții. Ar trebuii sa meargă!