| Diaconescu_Gina_1973 a întrebat:

Trebuie sa primesc niste bani prin transfer bancar din Anglia.mi s-a cerut numele,numele bancii, ibanul, swiftul s i adresa de mail. oare poate sa mj fje fraudat contul? de ce mi s-a cerut adresa de mail?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca conturile de e-mail web-based (yahoo, hotmail, gmail etc), apartin firmei pe care o detii, evita sa le folosesti---foloseste fie un cont propriu, fie alta comunicare alternativa cu furnizorul sau clientul strain( de exemplu, comunicare telefonica).
Vezi recomandarile din link-ul : https://www.politiaromana.ro/......rin-e-mail

Bula
| Bula a răspuns:

Datele s-au cerut pentru a sti unde- si cui sa se transfere banii.
Adresa de e-mail este necesara pentru a te contacta daca intervine ceva problema la transfer (de exemplu ai gresit contul) sau pur si simplu pentru a-ti comunica faptul ca ei au trimis banii, cu informatiile de transfer aferente (data si numarul de transfer etc.).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Contul nu poate fi fraudat dar tu te poti frauda singur. Am patit si eu asa ceva. Am fost anuntat din Anglia ca am castigat 715 Lire la o loterie sa le dau contul ca-mi trimit banii dar sa le trimit eu 40 de Lire pentru trimitere. Le-am spus ca-mi dau acceptul sa-mi ia din banii care vor sa mi-i trimita. Au zis ca nu se poate, ca trebuie sa trimit eu banii, etc. I-am injurat de mama si de toate rudele lor asiatice sau africane (dupa nume erau musulmani) si am blocat contul de e-mail de unde imi scriau.

| Qasim a răspuns (pentru Salontanul):

"(dupa nume erau musulmani)" - Cum poate numele reflecta religia unei persoane. Cunosc musulmani care ii cheama Alexandru si cunosc crestini care se numesc Harun. Pot sa spun ca daca pe toti care ii cheama Alexandru sunt musulmani sau toti care se numesc Harun sunt crestini? Poate cei despre care spui aveau nume arabizate, africane sau asiatice insa asta nu le poate dezvaluii religia in mod clar. Ai o logica gresita sa stii.

| Salontanul a răspuns (pentru Qasim):

Liber la program! N-am sa dialoghez cu tine ca este o vorba veche care spune ce patesti cand bagi o categorie in seama.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adresa de mail oricum nu are nicio treaba cu contul bancar. Restul informatiilor sunt necesare pentru transfer

| ALGator a răspuns:

De datele astea e nevoie pentru transfer bancar. Nu se poate frauda contul cu așa ceva.
Probabil ca E-mail l-au doar pentru a putea ține legătura.
Spuneți "mi s-a cerut". Bănuiesc că e persoana sau firma care vă da banii. Datele astea le-am cerut și eu cînd am vrut să transfer bani cuiva.

| NGheorghe a răspuns (pentru ALGator):

Mai mult ca sigur ca i-a cerut adresa ei (domiciliul) si nicidecum emailul. Adresa este necesară, este încă o măsura de verificare, deoarece sunt multe persoane cu nume identice... culmea: născute in acceasi zi!

| nda a răspuns:

Doar cu datele alea se poate face transferul de bani.
Prin mail vei fi anuntata cand ti-au intrat banii in cont. Nu e niciun motiv sa te ingrijorezi.