| Anonymus20201988 a întrebat:

Am firma imobiliare doresc sa vând un apartament cu 100k euro [exemplu] ca si firma ce taxe mai platesti la notariat la stat și din 100k cu cât bani as mai rămâne ca idee...

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Gata ai deschis firma de ieri?

Vânzătorul nu plătește taxe la notar.

Odată ce ai firma venitul din vânzare e că orice venit pe firma din care se plătește impozit pe profit sau pe cifra de afaceri în funcție de tipul firmei. Apoi restul de taxe pe dividende până să ajungă banii la tine.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu avem cum sa iti facem noi calculul la o firma fictiva despre care nu stim daca isi deduce sau nu TVA-ul ori daca este platitoare de impozit pe venit sau pe profit + ca taxele notariale si cele contabile variaza foarte mult in functie de fiecare reprezentant legal si caz in parte. Intrebarea oricum nu este pusa bine. Daca ai firma de imobiliare inseamna ca tu fie ai cumparat acel apartament si doar il vinzi pentru un 10% profit sa spunem, ori l-ai construit de la 0 si trebuie mentionate costurile pentru fiecare caz in parte. Anyway, fara caz concret nu ai cum nici macar sa aproximezi ce vrei tu. Daca esti aceeasi persoana care intreaba de zile intregi daca are nevoie de firma pentru afaceri imobiliare si care mi-a spus ca are o cunostinta agent imobiliar care il invata tot ce trebuie, sugerez sa intrebi persoana aia de contact a ta. In caz contrar trebuie consultat un contabil cu experienta dar si acela o sa iti puna 1000 de intrebari ca sa inteleaga despre ce caz concret este vorba pana sa iti faca o simulare de profitabilitate. In afaceri se lucreaza cu sume exacte si cazuri concrete, altfel pierzi bani aproape sigur.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ai fi avut firma pe bune ai fi stiut ca lucrurile astea se intreaba la contabil, doar nu o sa te iei dupa ce iti raspunde aici un copil de 14 ani, nu?