| victorr_3274 a întrebat:

Am fost la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM) sa-mi depun dosarul pentru somaj. Doamna de acolo mi-a spus ca indemnizatia de somaj e 250 de lei pe luna timp de 6 luni. Dar mie nu mi se pare corect, ca fix 250 de lei iau si cei care au picat la bac, iar eu sunt absolvent de facultate si cred ca ar trebui sa primesc mai mult. A gresit cu ceva femeia de acolo? S-a schimbat vreo lege?

Răspuns Câştigător
| AxelBv a răspuns:

Nici tu, nici cel care a picat bacul nu aveti nici o zi munca si cotizatie la stat. E normal sa aveti aceiasi cuantum al somajului.

| victorr_3274 explică (pentru AxelBv):

Merci, e cam naspa oricum. Pe asa o suma nici la wc nu te duci. Salariul minim brut e 700 lei, iar ce imi vor da astia e cam 30 si ceva % din salariul minim.

| AxelBv a răspuns (pentru victorr_3274):

Pe de o parte ai dreptate, pe alta parte statul socialist ofera aceiasi protectie sociala si tie si celui ce a picat bacul. Avantajul tau este ca anii de facultate sunt considerati ani de vechime in campul muncii.
Oricum, pe piata fortei de munca ai mult mai multe sanse decat ei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a gresit cu nimic, asa este pentru toti absolventii, indiferent de nivelul studiilor absolvite.
Aceasta este prevederea L.76/2002, cu compl. si md. ulterioare, citez:
"ART.40.(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (2) pe o perioadã de 6 luni şi este o sumã fixã, lunarã, al cãrei cuantum reprezintã 50% din valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare la data stabilirii acesteia.
(2) Indemnizaţia de şomaj prevãzutã la alin. (1) se acorda şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (2) lit. a) si b), o singura data, pentru fiecare forma de învãţãmânt absolvitã."
In anul 2012 ISR este in suma de 500 lei. Numai bine!

| unknownn a răspuns:

Si ce daca iei tot atat cat unul care a picat bac-ul? Te-au obligat ei sa faci facultate?