| mavaboo a întrebat:

Am fost la GF, si am incercat sa rez prbl cu factura. Raspunsul a fost sec:nu este de competenta lor. Cu alte cuvinte imi mai raman doua posibilitati: una este sa astept sa ma dea el in judecata, iar cea de-a doua sa il actionez eu. Scadenta facturii a fost in trei zile de la emitere si a expirat in data de 03.12.201; deocamdata vad ca nu a facut niciun demers, nu am primit nicio instiitare. Cum ar fi mai avantajos pentru mine: sa astept sau sa actionez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai primit marfa si nu ai semnat factura de primire tu nu trebuie sa faci nimic, nu ai nici o datorie. Cei care au emis factura respectiva, care nu este reala, au facut un fals. Nu pot obtine altfel plata, daca tu nu platesti (si nu ai de ce plati) decat prin actionarea ta in judecata. Daca te dau in judecata vei putea dovedi ca nu ai primit marfa, deoarece nu ai semnat nimic pentru primire si ca factura este un fals si le poti cere si daune morale, precum si cheltuieli de judecata, respectiv onorariul unui avocat. Oricum vorbeste cu un avocat si explica-i toata tarasenia, asta dupa ce te actioneaza in judecata si ai primit citatia pentru primul termen(daca te actioneaza). Vei putea sa faci si o plangere penala pentru fals si uz de fals. De altfel, inainte de actioinarea in judecata vor trebui sa incerce o conciliere prealabila, conform art. 720^1 Cod procedura civila. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti merge sa verifici seria si numarul facturii, acolo unde se vand imprimate fiscale intreprinderilor, pentru a vedea daca factura (formularul tiparit) este sau nu inregistrata undeva ori este falsa.
?!
A propos ce scrie ioandelasal, ar mai fi intrebarea pentru actele care acompaniaza orice marfa: aviz de expeditie, de insotire a marfii si ce mai este de actualitate.
Ai scris intr-un mesaj anterior ca ti-a facut factura pe persoana fizica. Cum e posibil? Mergi sau ia legatura cu Oficiul de Protectia consumatorului de care apartine localitatea ta. Mergi cu un avocat sau in orice caz sa te sfatuiasca un avocat inainte de a mai merge undeva.
Lasa mesaje si aici http://www.avocatnet.ro/content/forum poate au mai fost cazuri similare cu al tau si vei gasi o solutie rapida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa va ajute un avocat sa faceti :
Plangere penala pentru savarsirea infractiunilor de fals si uz de fals la parchet si la politie! Anexati copii xerox cu toate inscrisurile care dovedesc faptele savarsite. Sa pastrati copie dupa toate hartiile depuse, data, numar de inregistrare la dosar, la regsitratura politiei sau in ce locuri mai depuneti.