| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit pe tocmai la locuri de munca o oferta foarte tentanta prin agentie, un loc de munca in Germania sau Austria "Necalificati ambalat fructe caserole", asa ca am pus mana pe telefon si am sunat.Mi-a raspuns o doamna si mi-a spus ca salarul este de 1.400 de euro, cazare, 2 mese calde pe zi, din care agentia din 30 de zile lucrate isi trage 150 de euro doar odata.Sunat foarte tentant dar problema, anul trecut am gatat liceul, am stat in somaj cele 6 luni si ideea e ca eu nu am mai lucrat doar o luna ca magazioner (la ambalat de picioare pentru canapele) si m-a dat afara ca aveau pretentii sa ma misc foarte repede, sa fac liste cu comenzi foarte multe, asa ca nu prea m-am descurcat, normal nu avea nici un drept sefa de magazie sa ma trimita la secretara sa semnez actele de demisie pentru ca eu veneam la lucru, veneam si sambete uneori si erau zile cand ramaneam si peste program pana la ora 6..trebuia sa ma multe in alta parte dar nu a fost asa.Mi-e frica sa plec pe dincolo de capu meu crezand ca nu ma voi descurca (nu cunosc limba deloc).Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

In primul rand sa cauti referinte despre agentie, ca sa nu ajungi sclav pe cine stie unde.
Altfel, trebuie sa iti schimbi atitudinea fata de viata. Trebuie sa fii hotarat sa faci tot ce trebuie ca sa iti multumesti angajatorul, te misti mai repede si mai precis. Daca vrei jobul asta te apuci de germana de azi, nu de maine, in 2-3 saptamani daca muncesti ca lumea ajungi sa o rupi in germana. Atitudinea ta este totul.

| kijkinkijkin a răspuns:

Frate fruntea sus, curaj. Mai cauta si tu vreo 2 - 3 prieteni de-ai tai care ar vrea sa mearga. Daca u iti propui si-ti dai interesul faci fata, vei reusi. La inceptut va fi mai greu, dupa ce vei sti ce ai de facut lucrurile se schimba. In strainatate nu sunt oamenii asa rai ca la noi doar sa ai prea mare ghinon sa dai peste vreun cretin.
Suces!