| alondrakiss a întrebat:

Buna ziua! In cazul in care mi-a expirat contractul de muncă mai trebuie să semnez demisie?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost contract de munca pe perioada determinata atunci acesta expira de drept la termenul prevazut in contract, bineinteles daca partile nu convin prelungirea acestuia pentru o noua perioada determinata sau chiar nedeterminata.
Nu trebuie sa semnezi nici o demisie, doar sa-ti faci lichidarea.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie să semnez ceva pentru lichidare?

| alondrakiss explică (pentru alondrakiss):

Cand m-au sunat nu mi-au spus că trebuie să semnez ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

In general trebuie sa semnezi actul de lichidare, dupa ce ti-ai primit drepturile pentru perioada lucrata de la ultimul salariu si indemnizatia pentru concediul de odihna si ai predat tot ce-ai primit pentru munca prestata (daca ai primit ceva), de ex. scule, echipament de lucru, calculator, etc, dupa caz.

Răspuns utilizator avertizat