| Anonymus20201988 a întrebat:

Am întrebare, dacă deschizi o firma ce avantaje ai? Ma refer dacă ai avantaj la materiale de constructii dacă firma ta se bazează pe construcții, ce benificii iti ofera statul?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primesti... beneciuciu.

| darrio2007 a răspuns:

Nici un beneficiu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun beneficiu.
Și după modificare codului fiscal începând de anul asta ai mai multe piedici.

| StoicAnalysis a răspuns:

Micii antreprenori sunt cei mai lezati de catre stat. Trebuie sa plateasca impozite de le vine rau. Orice venit incasat in numele firmei, iti este impozitat. Majoritatea pentru a mai recupera din taxe cat de cat, isi cumpara obiecte sau alte bunuri personale pe numele firmei, pentru a justifica la stat ca ei baga bani in firma respectiva.

| KovacsB a răspuns:

Niciun beneficiu. doar taxe controale amenzi si iar taxe.

| ALM2000RO a răspuns:

Din ce cunosc se vor scoate beneficiile astea care existau, adică neplata impozitului pe venit, nu mai știu acum exact de la ce dată dar în orice caz e doar o chestiune de timp. Deci nu văd ce alte beneficii pot fi, statul de obicei doar încurcă lucrurile în Ro, nu e nicidecum un partener al privatului, cum ar trebui și cum ar fi normal să fie.

| Konstantinos99 a răspuns:

0 benefici pentru tine, doar poti sa iti angajezi un salariat ce va beneficia de scutirea de la anumite taxe salariale, adica beneficiul lui dar cu un salariu de minim 4.582 lei (pentru minimul de economie)
https://www.avocatnet.ro/......-2023.html