| Nextone a întrebat:

Am mare nevoie de un sfat! Maine urmeaza sa merg intr-o proba pentru postul de ospatar.Nu am mai lucrat in acest domeniu, doar ca vanzatoare.Restaurantul e cu specific italienesc.As vrea cateva sfaturi, despre ce o sa am de facut si care sunt lucrurile esentiale de stiut.Multumesc! big grin

3 răspunsuri:
| Nextone explică:

Am fost doua zile in proba, problema e ca lucrez 14 ore cu 24...si e foarte obositor, deja dupa 10 ore nu mai poti fi la fel de energic si atent.M-am descurcat destul de bine, adica am incercat sa invat meniul(restaurantul e cu specific italienesc), am servit, am strans de pe masa, spalat pahare, geamuri etc.Azi m-a chemat sefu pe la ora 3 si mi-a zis sa merg acasa si sa vin si maine de dupa-masa, ca sa vin pe schimbul celalalt.Mentionez ca sunt fata iar pe schimbul pe care eram, erau numai baieti si pe cel pe care vrea sa ma mute sunt numai fete. Oare care sa fie cauza? Vrea sa nu mai vin? Nu cred ca am gresit cu ceva exagerat in timpul serviciului. O sa bag si Id-ul tau big grin multumesc

| ProstieLaSuperlativ a răspuns:

În primul rând trebuie să înveţi să duci farfuriile... M-aş mira să te ia fără experienţă, dar e posibil. Ar mai fi aranjatul mesei. De obicei fiecare restaurant are modul lui. Furculiţele în stânga, lingurile şi cuţitele în dreapta. În faţă farfurioara de pâine şi linguriţa de desert. Paharele se pun exact în faţa cuţitului. Apă-suc, vin alb, vin roşu şi spumant. Flut-ul se pune de obicei în lateral, între vin alb şi roşu, sau dacă e cu picior suficient de înalt, se pune în cap. Servitul la masă se face ÎNTOTDEAUNA prin dreapta clientului, ŞI ÎNTOTDEAUNA femeile prima dată. Recomandat pe urmă copiii, că n-au răbdare, apoi bărbaţii. Când torni în pahar nu sprijini sticla de gura paharului, iar la vin roşu se pune şervetul pe gâtul sticlei, să nu pătezi. Când ridici sticla, o răsuceşti puţin din încheietură, astfel se va prelinge, şi nu vei picura clientul. Paharele se ţin mereu de picior, altfel rămân urme. Paharele trebuie şterse înainte de a fi puse pe masă. Tacămurile la fel... rămân stropite de la detergenţi. Fără inele (dacă nu porţi mănuşi) şi cercei, iar părul prins. Să fii punctuală, curată şi fără emoţii. Toate au un început. Aştept să-mi spui cum a fost. Succes!

| Nextone explică (pentru ProstieLaSuperlativ):

Am fost doua zile in proba, problema e ca lucrez 14 ore cu 24...si e foarte obositor, deja dupa 10 ore nu mai poti fi la fel de energic si atent.M-am descurcat destul de bine,adica am incercat sa invat meniul(restaurantul e cu specific italienesc), am servit, am strans de pe masa, spalat pahare, geamuri etc.Azi m-a chemat sefu pe la ora 3 si mi-a zis sa merg acasa si sa vin si maine de dupa-masa, ca sa vin pe schimbul celalalt.Mentionez ca sunt fata iar pe schimbul pe care eram, erau numai baieti si pe cel pe care vrea sa ma mute sunt numai fete. Oare care sa fie cauza? Vrea sa nu mai vin? Nu cred ca am gresit cu ceva exagerat in timpul serviciului.