| ioanaandreea14 a întrebat:

Am nevoie de bani pentru o tabara de vara cine imi poate spune cum sa fac rost? Nu stiu ma gandeam sa fac anumite lucruri si dupa sa le vand dar nu stiu ce anume... va rog ajutati-ma.dau funda...happy

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Incriete la una dintre firme MLM, inscrie colege, prietene de-ale tale sa-ti faci retea si vinde produsele pe care le ofera firma.

Daca te pricepi in oarecare masura si ai timp, sa faci bijuterii create manual, daca scrii pe google materiale si accesorii pentru bijuterii gasesti o groaza, iar pe youtube tutoriale si diverse modele de prezentare.

Daca ai timp, sa fi pe post de babysitter la copiii mai mici de varsta ta a vecinilor din blocul tau sau de la satul/comuna unde locuiesti.

Ori poti face o intelegere cu ai tai, la fiecare curatenie generala intr-una din camere pe care mama ta vrea sa le faca, ii propui ca vei face tu si sa te iti aprecieze curatenia printr-o suma de bani.

Pe langa banii pe care ii iei de la parinti pentru scoala, cheltuieste numai daca ai nevoie, restul pune-i in pusculita.

Daca strangi pe saptamana cate 20-50 lei sau si mai mult, pana la vara iti faci destui banuti pentru tabara.

| ioanaandreea14 explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc pentru sfaturi happy

| ioanaandreea14 explică (pentru MihaelaDart):

Eu am mai facut cateva chestii manual de exemplu papioane sau bratari dar nu se cumpara si nu stiu la ce as putea sa apelez dar si sa se vanda

| MihaelaDart a răspuns (pentru ioanaandreea14):

Se cumpara daca te faci cunoscuta prin blogul sau pagina de facebook unde le expui si bineinteles pe la targurile la care trebuie sa participi ca sa iti faci pe langa asta multa publicitate.

Am facut 4 ani de zile bijuterii create manual, pe internet la inceput nu era cine stie, nu vindeam asa cum m-as fi asteptat, dar cand m-am inscris la primul targ handmade au inceput sa curga comenzile, deja cei de la posta "iar ai venit?"... De la vanzarea bijuteriilor in 10 zile facusem 500 euro asta in 2009, eram atat de fericita cat de repede ma facusem cunoscuta. Imi facusem carti de vizita pe care le dadeam cand participam la targuri ori cand aveam comenzi de pe net in pachet puneam si o carte de vizita.

La partea de MLM mi-am facut retea, am fost inscrisa la Refan, am ajuns in primul an deja manager de vanzari si luna de luna aveam un salariu pe care era de 3 ori mai mare decat cel pe care il aveam de la serviciul de la stat.
Trebuie sa te misti, de acasa nimeni nu vine sa-ti bata la usa sa-ti ofere bani, daca nu te implici.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu incerci cu o firma de prezentare, plasare produse, cu o firma de publicitate?

| ioanaandreea14 explică (pentru anonim_4396):

Sunt deja reprezentant avon dar trebuie sa ai o comanda mare pentru ati ramane si tie o parte din bani...

| Shafters_Artick_1991 a răspuns:

Fiind fata eu zic s avinzi din astea de la Avon. Daca erai baiat iti recomandam mai multe dar asa am vazut ca fac colegele mele doar sa nu te gandesti la prostitutie.
Chiar nu e o solutie.

| ioanaandreea14 explică (pentru Shafters_Artick_1991):

Nici gand inca nu am innebunit happy