| almaz a întrebat:

Am nevoie să-mi deschid un cont in euro. Pot beneficia de acesta gratuit, dacă sunt student?

Din câte stiu eu, pot doar in lei dar nu și in euro, poate cunoaște cnv....mulțumesc,

Răspuns Câştigător
| alexfab33 a răspuns:

Sunt cateva banci care accepta si cont euro, Transilvania ING etc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are banca cu studentia ta?
Poti obtine beneficii la scoala, dar nu si la banca.
Daca deschizi cont in euro, inseamna ca nu esti chiar ultimul sarantoc, nu? Deci, tranzactiile vor avea si comisioane bancare asa cum plateste tot omul, fara favoruri.
Un student sarac are un cont in lei, unde-i intra bursa de merit si banii de la ajutorul de somaj, dar un cont in valuta, spune cu totul altceva despre tine, chiar daca esti student.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Păi, stimată doamnă, are treabă banca cu studențimea mea.

Dacă ești student, beneficieți de multe priorități față de pers. fizice și juridice în fața băncilor, și fiecare bancă încearcă să vie cu câte un pachet cât mai atractiv pentru a atrage mai mulți studenți.

| Roxin a răspuns:

Salut!

Iti poti deschide oricand cont in euro, dar nu este gratuit. Prin gratuit intelegem doar ca nu trebuie sa platesti pentu deschiderea lui insa comisioanele de mentenanta trebuie platite. De asemenea, la deschiderea contului e necesar sa depui o suma pentru activarea contului, 10 euro de obicei.

O zi buna!