| DavidAbrume1 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.
Am un cont bancar cu card de credit VISA dar in lei si am nevoie de euro pentru a cumpara online. Sigur nu ma pot folosi de card pentru a cumpara online in euro?
Momentan am euro cash si as vrea sa depun banii intr-un cont, dar imi cere taxa lunar 3 euro + 25 pentru card la aceeasi banca si nu stiu cat timp tine si daca este in regula. Este bine daca deschid un cont in euro la o alta banca pentru cumparaturi online? Mai exista si alte metode, poate mai simple, prin care se poate cumpara online?
Nu ma pricep asa ca am nevoie de ajutorul vostru.
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca cardul pe care il ai este sigur "credit card" (imprumut bancar) si nu-i debit card, poti face plati internatioanle fara probleme, conversia facandu-se automat, in momentul cumpararii de pe acel site.

| DavidAbrume1 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns!

| anonimg a răspuns:

Poți să cumperi cu un card în lei în orice monedă din lume. Banii se vor transforma instant.

| DavidAbrume1 explică (pentru anonimg):

Multumesc de raspuns! Imi poti spune mai amanuntit cum se realizeaza procedura de cumparare? De exemplu, sa zicem ca magazinul din care cumpar si presupunem ca el va fi, ca alt exemplu, in America; sau in Europa dar nu in Romania; imi cere plata in euro (sau alte optiuni de ales ca dolari). Mie imi cere numarul cardului de credit, numele pe card, expirarea si cele 3 numere digitale CVV, dupa ce introduc aceste date avand cont de lei, se vor transforma in euro si se va realiza plata automat?

| anonimg a răspuns (pentru DavidAbrume1):

Moneda se va converti în mod automat în timpul plății, și doar atât cât ți se cere totalul de plată (produs, transport și alte taxe). Cursul de schimb ți-l va spune banca ce ți-a dat cardul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidAbrume1):

Da, ai descris procedura corect. Tu introduci datele cardului, exact asa cum ai descris mai sus (nume tau complet care apare pe card, cele 16 numere ale cardului, data expirarii formata din 4 cifre si cele 3 cifre de verificare CVV de pe spatele cardului, suma aparand automat sau unde-i cazul o pui tu, si ei iti fac conversia automat din lei in moneda cu care trebuie sa platesti (euro, dolari, lire etc) asa cum cere site-ul lor, de pe care cumperi si accepti tranzactia, apasand pe un buton acolo, unde ar trebui sa scrie: "buy now" ori ""confirm payment" ori "submit payment".

Inca nu-mi este clar daca tu ai CREDIT CARD sau DEBIT CARD.
Credit cardul este legat de un credit bancar (imprumut), pe cand debit cardul este legat de un cont bancar personal unde ai banii tai, din salariu sau alte venituri si pe care ti-i cheltui ci platesti cu acel card.

Unele site-uri nu accepta decat credit carduri, altele accepta si debit card, paypal sau American express.

Credit cardul are asigurarea, ca in caz de esti pacalit ori tranzactia este fake, poti cere investigarea tranzactiei si banii inapoi, de la banca ta.
Cu Debit Cardul, este un pic diferit, ca nu au protectie prea buna si uneori nu-ti poti recupera cheltuiala.

| Dandinelle a răspuns:

Poti incerca Revolut, iti poti face card virtual, mastercard reincarcabil si in euro.