| ilie a întrebat:

Am o casa, curte gradina si un teren de casa mai indepartat fiind in somaj fara plata sunt nevoit sa ma retrag in alt judet acolo vreau sa cumpar o casuta. pot lua imprumut de la banca pentru a cumpara casa punad la schimb casa de aici? ce pasi am de facut? ce banca accepta? rog raspuns cu varinte.mentionez ca am pus casa si terenul la vanzare. dar nu mai am bani si pentru cadastru. ce pot face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa intelegi ce este Creditul ipotecar la BRD (adica sa ipotechezi casa actuala) pentru a obtine un credit/imprumut, sa intrebi neaparat la banaca BRD daca intre timp ai dreptul sa pui casa veche in vanzare? http://www.brd.ro/......e-credite/
am vazut ca sunt persoane in ziarul PUBLITIM care vor sa faca schimburi de case sau apartamente/case, incearca
cel mai cuminte este sa vinzi casa actuala si apoi sa-ti faci proiectul nou - tu decizi!

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Solutia standard pentru astfel de cazuri este creditul punte. Mai exact banca iti imprumuta pe un termen de 1-3 ani suma de bani necesara pentru cumpararea noii case (cu ipoteca asupra acesteia), urmand ca intreaga suma sa fie rambursata in momentul vanzarii casei vechi. Solutia este insa destul de costisitoare, pe langa dobanzi si comisioane trebuie sa iei in calcul si cheltuielile cu instituirea ipotecii si apoi radierea ei; in conditiile actuale apare in plus si riscul scaderii pretului de vanzare. Teoretic mai multe banci acorda credite punte (CEC, BCR, BRD, GE Money, Banca Transilvania etc), practic in conditiile actuale va fi insa destul de greu sa il obtii.
Recomandarea mea este sa vinzi inainte casa pe care o detii, avand grija sa obtii de la cumparator un termen cat mai lung intre incasarea banilor si data limita pentru eliberarea locuintei, precum si un mic avans care sa te ajute sa iti pui actele in ordine. Ca sa nu aiba suspiciuni, ii spui sa retina o anumita suma (de ex. 5% din valoarea casei), urmand ca in cazul in care nu o eliberezi la timp sa iti retina o chirie pentru fiecare luna de intarziere. Cu banii in mana (de fapt in cont) iti va fi foarte usor sa gasesti casuta dorita si chiar sa obtii un pret mai bun pentru ea, urmand sa te muti in termenul convenit cu cumparatorul.