| DanielDanny a întrebat:

Poti sa ii dai cuiva drept de trecere printr-o portiune de teren fara sa fii nevoit sa separi acea portiune de teren la cadastru?
Dar nu co-proprietate pe tot terenul!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dreptul de trecere nu presupune o separare si nici o coproprietate, ci doar o servitute (servitutea de trecere).
Este adevarat ca cel in favoarea caruia este constituita servitutea obtine dreptul de folosinta asupra acelui teren dar folosinta este doar o parte a dreptului de proprietate si nu cea mai importanta, avand in vedere ca dreptul de proprietate contine dispozitia, folosinta si posesia.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, se poate.
De exemplu: dai voie unor persoane sa treaca prin terenul tau, ca sa nu ocoleasca mult.
Asta se poate intampla prin intelegere verbala sau scrisa, eventual prin cedarea bucatii de teren in proprietate, legalizat.

| mont a răspuns:

Da, e co-proprietate.

| DanielDanny explică (pentru mont):

Dar nu co-proprietate pe tot terenul! Asta ar fi culmea sa faci co-proprietate la tot terenul cuiva pe care nu-l cunosti!