| ionutVUVUZELA a întrebat:

Am o intrebare sunt cl7 si as vrea sa devin medic legist sau operator IT. ce ar trebui sa urmez ce liceu ce flacutate

Răspuns Câştigător
| DarQueen a răspuns:

Pai acum depinde. sunt 2 chestii total diferite.
La IT: liceu pe profil real, specializare Mate-Info, apoi Facultate De Info, sau Robotică, sau o să vezi ce te va atrage.
La medic legist: liceu profil real, specializare Bio-Chimie, apoi facultatea de medicină, specializare. o să vezi atunci, şi de ce nu, master, doctorat. şi eşti om! bv ţie, dacă asta vrei să urmezi.

4 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Deci pe de o parte ti-ar place sa te ocupi de cadavre (intelegi ca nu toate vor fi proaspete, nu-i asa?) iar pe de alta sa umbli cu calculatoare.
nu cred ca exista tendinte mai diferite asa ca intii ia o hotarire cu privire la ce vrei sa faci cu adevarat si abia apoi vezi cum se ajunge acolo.

| alexgogo a răspuns:

Operator it e cam general. daca ai cunostinte temeinice, si le poti demonstra, nu ai nevoie de studii.
pentru legist nu stiu, cred ca medicina

| mon@29 a răspuns:

Pai la operator IT. ii profilu meu:tehnician operator tehnica de calcul

| Ioniboni a răspuns:

Banuiesc ca facultatea de medicina indiferent ce liceu vei urma.Sau ai putea incerca sa te inscrii la un liceu de profil daca este, nu stiu. Dar dc asa meserie? Te pasioneaza emisiunile de pe discovery?happy daca da te inteleg.Insa mai ai pana acolo mult. Te-ai putea razgandi, oricum bafta.