| AlexSM86 a întrebat:

Am o mare nelamurire si sper sa ma ajutati...stie cineva de ce jumatate din numele firmelor din tara asta contin stresantul cuvant "impex" si ce inseamna acesta?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Nu e vorba de jumatate, sunt mult mai putine, poate nici 10%.
Impex e prescurtare de import-export, dar poate fi folosit de orice firma care dorese acest lucru.
Bafta

1 răspuns:
| AndreiC a răspuns:

Pentru eliminarea denumirilor similare se folosesc diferite prescurtari care arata natura intreprinderii. Exista Impex (import-export), comserv (comert-servicii) chiar si comimpex (comert si import-export).