| Bucuruzzz a întrebat:

Am o nelamurire. Am observat ca sunt multe chestii diferite in Ro fata de alte tari cu asta. Daca imi deschid o afacere am inteles ca sunt cateva metode prin care pot scoate bani din ea. Dar cea mai populară metoda e cea cu dividendele trimestriale sau anuale. Iar cealalta cu salariul. Nu prea mi se pare ca are logica. Afacerea e facuta de mine si condusă de mine. Eu fac totul in ea dar nu pot sa scot bani din aceasta decat dupa 3 luni sau 1 an? De unde se presupune ca ar trebui sa fac rost de bani ca sa traiesc? Nu e logic ca toti banii pe care ii produce magazinul meu online sa-mi intre in portofel si din ei sa scad taxele si tot ce trebuie? Iar restul banilor sa ii pot folosi cum vreau eu? Chiar as vrea niste explicații ca mi se pare f dezamăgitoare situația. Si poate nu am inteles eu bine ceva. Dar fix asa mi s-a explicat.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face afacerea atat ca persoana fizica, cat si ca firma.
Ca persoana fizica, poti plati impozit forfetar sau dupa contabilitate.
Ca firma esti obligat sa conduci contabilitate.

La impozit forfetar, ti se stabileste cat impozit trebuie sa platesti, iar din banii ramasi platesti cheltuielile si restul iti ramane tie.
Daca tii evidenta contabila, atunci vei plati doar impozit de profit si de dividende, DAR te poti angaja in firma ta, primind si salar, respectiv avand si asigurare de sanatate si de pensie.

Un contabil iti poate explica functionarea in ambele cazuri, respectiv te poate invata si cum sa-ti poti scoate cat mai multi bani (in cazul tau specific).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Statul trebuie sa cîstige, pe stat nu il intereseaza daca tu faci sau nu profit, de ce crezi ca majoritatea firmelor in Romania dau faliment, din cauza taxelor si impozitelor pe care le percepe statul român, dupa ce achiti datoriile catre stat tu care ai afaceri numai ai niciun profit numai poti trai si pui lacatul pe afacere o inchizi ca te a ruinat statul român.

| dinaprilie a răspuns:

Atata timp cat ai bon, factura si le integistrezi in firma poti sa faci ce vrei cu banii tai in timpul zilei.

| goguPatent a răspuns:

Pentru ca societatea pe care tu o deschizi e o entitate juridica si nu poti scoate bani din ea fara contabilitate.

Banii ajung in final tot la tine, dar prin cai legale. Nu e nimic in neregula aici