| anonim_4396 a întrebat:

La varsta de 48 de ani primesti fonduri europene? De exemplu : vreau sa-mi deschid o pepiniera, am teren destul dar din cate am inteles varsta ma impiedica, este adevarat? Care este varsta minima la care se poate incepe o afacere pe baza fondurilor europene? Trebuie neaparat sa fi major, nu se poate sa trec teren pe o persoana de 16 ani si sa-si inceapa afacerea si sa ii fiu "tutore" in afacere?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

De fapt, este "Programul" nu "Planul" --- am gresit! Banii nu sunt de la stat, ci provin din Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala (FEADR)
Pe site-ul oficial, poti vedea pentru ce anume se acorda --- vezi, marcat cu rosu,"Linii deschise" :http://www.fonduri-structurale.ro/Detaliu.aspx?t=dezvoltarerurala

p.s. Ca sa-ti faci idee, citeste si indrumarul de aici :http://www.fonduri-structurale.ro/......_2007_.pdf

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai domiciliul rural intrebarea se refera la fondurile pentru dezvoltare rurala disponibile prin Programul National de Dezvoltare Rurala (PNDR). Varsta maxima a beneficiarului difera in functie de masura pentru care doresti sa aplici.

Pentru majoritatea masurilor (linii de finantare) varsta maxima a beneficiarilor eligibili pentru sprijinul nerambursabil este de pana la 62 de ani (neimpliniti la data depunerii cererii de finantare). In cazul" Masurii 112 - Instalarea tinerilor fermieri, varsta maxima este de 40 de ani.

Sunt si alte conditii pentru a beneficia de o asemenea finantare --- vezi indrumarul :http://www.fonduri-structurale.ro/......_2007_.pdf

| mariamot a răspuns (pentru alessia5158):

Prin,, Planul National de Dezvoltare Rurala,, sa inteleg ca banii ii primesc de la Stat. Se poate deschide si pepiniera, suma este in functie de teren si proiect? Cam ce suma se primeste, aprox?

| alessia5158 a răspuns (pentru mariamot):

De fapt, este "Programul" nu "Planul" --- am gresit! Banii nu sunt de la stat, ci provin din Fondul European pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala (FEADR)
Pe site-ul oficial, poti vedea pentru ce anume se acorda --- vezi, marcat cu rosu,"Linii deschise" :http://www.fonduri-structurale.ro/Detaliu.aspx?t=dezvoltarerurala

p.s. Ca sa-ti faci idee, citeste si indrumarul de aici :http://www.fonduri-structurale.ro/......_2007_.pdf

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Intre 18 si 35.In mod normal poti trece pe concesiune afacerea ta oricui.Dar la nivel european nu cred ca e posibil.Adica legislatia romana iti permite asta.Dar in vederea accesarii fondurilor europene trebuie sa ai minim 18 si maxim 35.Nu poti face concesiune cu o afacere deschisa din fonduri europene.

Sanse ar fi, doar ca nu mai sunt la curent cu legislatia in cauza.Sunt tot felul de categorii de incadrare pentru fonduri : Proaspat absolvent, in afaceri, femeie antreprenor pana in 25 de ani, s.a.m.d..Ar trebui sa fie o categorie si pentru tine. Vorbeste cu un consultant pe teme financiare pentru ca informatiile de pe internet nu sunt toate up-to-date.

| jamal000 a răspuns:

CA sa primesti fonduri europene trebuie sa ai deja o afacere care sa fie probitabila si sa reiasa aspectul asta din bilant. E nevoie de o persoana majora.