| laSoledad a întrebat:

Am o nelamurire cu durata primirii dividendelor. Mergem pe cazul ideal, o entitate bazata pe actiuni, profitabila, transparenta cu informatiile financiar-contabile, atenta cu remunerarea actionarilor, cu o evolutie predictibila etc. Presupunem cumpararea unei singure actiuni (din ratiuni de simplificare a exemplului) cu pretul de $35, pentru care vei primi dividende cu pretul de $1, 25 o data la 3 luni, deci de 4 ori pe an. Astfel, randamentul dividendelor este de 3% pentru capitalul depus (fair enough). Intrebarea mea este: cati ani la rand ai putea primi dividende pentru acea actiune detinuta? In teorie, se spune ca actiunile au caracter nelimitat de detinere, pana in momentul lichidarii entitatii. In cazul asta, si dividendele primesc caracter nelimitat, excluzand situatiile nefavorabile in care s-ar putea gasi firma?

Dupa un numar de ani la rand, suma din dividendele primite ajunge sa fie egala cu suma plasata initial pentru cumpararea actiunii. Dupa acel numar de ani, va continua entitatea sa ofere dividende pentru actiunea (in cazul asta doar una) detinuta? Practic, doar atunci, dupa un termen mai lung, s-ar putea observa un anumit profit din tipul asta de investitie.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dividendele sunt profitul impartit pe actiunile emise de firma.
Pana ce firma are profit, tu vei primi dividende in proportia cat detii fata de numarul total de actiuni din firma.

| minrest a răspuns:

Tu prin actiunile detinute esti proprietar pe o minuscula parte din compania la care detii actiuni. Dividentele sunt partea ta din ce produce compania, la care esti coproprietar, asa ca le vei primi in fiecare an in care conducerea decide ca se vor acorda dividente. Nu le poate lua altcineva in locul tau, caci nu exista alti proprietari in afara de voi, detinatorii de actiuni. Nu conteaza de cate ori suma investita o primesti ca dividente.