Întrebare recomandată | inna a întrebat:

1.Cum isi poate recupera societate( S.R.L) o creanta de la un asociat?
2. Intreprinderea familiala este supusa procedurii de insolventa?
3. O societate a realizat profit. Poate un asociat sa solicite instanta pentru a primi dividende sau modul de impartire al dividendelor se realizeaza exclusiv in adunarea generala a asociatilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pe cale amiabila sau prin judecata.
2.Da, este supusa, conform prevederilor art.1 din L.85/2006.
3.Modul de repartizare a dividendelor se stabileste prin hotararea adunarii generale, proportional cu capitalul social detinut de fiecare asociat sau prevederilor actului constitutiv (daca exista prevederi diferite de cele ale L.31/1990).
Daca un asociat nu este multumit si considera ca au fost incalcate prevederile actului constitutiv sau cele legale atunci se poate adresa instantei de judecata.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Poate declara in instanta insolventa firmei respective.Dar va dura destul de mult recuperarea creantei.