| ioanamariaalexandra a întrebat:

Am pierdut buletinul si am fost sa imi fac unul nou ...Mama mea este decedata si tatal meu este arestat si am fost cu tutorele meu... Mi s-a spus ca imi trebuie si reprezentant legal sau curator ca sa semneze in locul meu.Care este diferenta intre reprezentant si tutore? Cum pot sa fac rost de o curatela mai repede?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca au gresit, tutorele este reprezentantul legal al minorului si nu mai trebuia altul.
Daca totusi insista cu numirea unui curator aceasta se face, in prezent, de catre instanta de tutela, respectiv un judecator de la judecatoria din circumscriptia careia face parte localitatea ta de domiciliu. Impreuna cu tutorele trebuie sa faci o cerere in acest sens, aratand de ce ai nevoie de numirea unui curator si indicand persoana pe care o vrei. Numai bine!

| ioanamariaalexandra explică (pentru Ioandelasal):

Astazi am fost acolo si mi s-a spus ca imi trebuie si reprezentant legal. In cat timp se poate primi aceea curatela?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ioanamariaalexandra):

Institutia instantei de tutela este noua, a fost introdusa prin noul Cod civil de la 1 octombrie a.c. si nu stiu exact in cat timp se emite hotararea, inainte dispozitia de numire curator o emitea primarul. Du-te la judecatorie si afli, oricum trebuie sa mergi pentru depunerea cererii.