| Nimeni20192018 a întrebat:

Am un prieten foarte bun, care este in plasament la cineva. Urmează sa faca 18 ani, i-am spus sa se mute la mine ca acolo nu o duce îtocami roz daca stiti ce vreau sa zic, ar vrea dar a spus ca mama lui adoptiva este si tutore legal si trebuie sa ii permită ea. De la 18 ani mai trebuie să asculte de tutorele legal, mai este sub comanda tutorelui de la 18 ani?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dupa 18 ani nu mai are nevoie de acordul tutorelui. Problema este ca, mutandu-se la tine, te vei simti cam deranjat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

De unde stii? Poate dimpotriva. laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De ce nu dimpotriva de ce spui tu?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Era o presupunere.
O discutie intre doi tineri burlaci (reala). Unul dintre ei locuia cu chirie intr-un apartament.
- G, de ce nu mai iei cu tine in apartament inca un coeg: platiti chiria pe din doua si nu esti singur?
- Eu nu sunt gay si nici nu vreau sa creada lumea asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Inainte de 18 ani, are nevoie de acordul tutorelui. După majorat, nu,

| Nimeni20192018 explică (pentru sadrian46):

Multumesc mult! Așa știam și eu. Multumesc!

| Andreeush a răspuns:

După 18 ani poate decide singur ce vrea să facă.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie sa va ganditi si la modul de asigurare a celor necesare vietii. Apoi, daca nu va mai intelegeti, el ce va face, unde va pleca? Ridic aceste probleme, deoarece cred ca el inca nu are un loc de munca la acesta varsta. Este adevarat ca daca este in plasament, nici la familia in care este acum nu mai poate sta, daca familia nu vrea sa-l tina, el nemai primind ajutor de la stat.
Ziceai ca mama adoptiva este si tutore. In ce sens este tutore: ca este el minor sau are vreun handicap? Daca are vreun handicap problemele sunt mai incalcite putin.